Jedny z najväčších korytnačiek žili ešte relatívne nedávno. Podľa vedcov je možné, že sa s nimi stretli aj ľudia žijúci v Južnej Amerike.
V roku 2007 objavili zlatokopi neďaleko amazonského mesta Porto Velho skamenené pozostatky, ktoré neskôr vedci určili ako časť spodnej čeľuste korytnačky. Keď som materiál uvidel, bol som nadšený jeho veľkosťou, a tak sme vzorku preniesli do laboratória na Univerzite v São Paule, uviedol paleontológ stavovcov Gabriel Ferreira z Univerzity v Tübingene v Nemecku. Vedci čeľusť porovnali so žijúcimi aj vyhynutými korytnačkami. Zistili, že ide o nový druh, ktorý nazvali Peltocephalus maturin. Išlo o príbuznú súčasnej vodnej korytnačky P. dumerilianus, ktorá je však oveľa menšia, s dĺžkou panciera menej ako 50 cm.
Čeľusť P. maturin patrila k najväčším zo všetkých korytnačiek. G. Ferreira a jeho tím odhadujú, že tento plaz mal pancier dlhý takmer dva metre. Rádiouhlíková a geochemická analýza fosílie naznačuje, že je stará 9- až 40-tisíc rokov. Všetky podobne veľké sladkovodné korytnačky žili oveľa skôr. Napríklad Stupendemys, najväčšia z nich, žila pred viac ako piatimi miliónmi rokov. Keďže existujú dôkazy o osídlení Amazonky ľuďmi pred viac ako 11-tisíc rokmi, je možné, že sa ľudia s týmito obrovskými korytnačkami stretli.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP