Ústav molekulárnej biológie SAV, v. v. i., sa zapája do medzinárodného projektu, ktorý je postavený na spoločnej potrebe ochrany národných archívov.

Nedávne udalosti, akými sú pandémia, ozbrojené konflikty a prírodné katastrofy, preukázali významnú úlohu kultúrneho dedičstva v každej krajine. Ústav molekulárnej biológie (UMB) SAV, v. v. i., je jedným z riešiteľov projektu Sustainable Archives and Greener Approaches, ktorý sa zameriava na vytvorenie stratégií s cieľom zabrániť poškodeniu archívov a zároveň študovať existujúce biologické hrozby ohrozujúce archívy, ich zamestnancov i používateľov. Projekt je postavený na multidisciplinárnej spolupráci viacerých európskych partnerov, ktorými sú Španielsko, Portugalsko, Maďarsko, Malta, Taliansko, Írsko, Poľsko a Slovensko.
Skupina vedcov z UMB SAV pod vedením Domenica Pangalla sa dlhodobo zaoberá štúdiom biodeteriorácie predmetov kultúrneho dedičstva a mikroflóry prítomnej v jej okolitom prostredí (pozri Quark 7/2018). Ich výskum bude prebiehať kombináciou klasických mikrobiologických metód s modernými molekulárnymi prístupmi, ako je vysokovýkonné sekvenovanie. Analýza mikroflóry papierových predmetov a prostredia archívov umožní presnú identifikáciu mikroflóry zodpovednej za deterioráciu a taktiež detekciu potenciálnych ľudských patogénov. Analýza degradačných vlastností izolovanej mikroflóry umožní identifikáciu mikroorganizmov najviac zodpovedných za znehodnotenie archívnych dokumentov a nosičov.
Za týmto účelom budú vedci zo SAV odoberať vzorky v piatich archívnych budovách po celej Európe. Zohľadnia pritom aj riziká na digitálnych a nepapierových nosičoch. Vzorky a údaje sa budú zbierať a analyzovať medzi aprílom 2025 a marcom 2026. Výsledky prispejú knavrhnutiu adekvátnych nápravných a preventívnych postupov a vypracovaniu plánov pilotnej implementácie.
Na základe tlačovej správy Slovenskej akadémie vied pripravila R