Aby sa znížilo množstvo plastového odpadu, vedci vyvíjajú biologicky rozložiteľné plasty, ktoré sa nakoniec rozpadnú. Často však platí, že čím ľahšie sa tieto materiály rozkladajú, tým sú krehkejšie a jednoduchšie sa trhajú. Jedným z riešení by mohlo byť posypanie prísadami, podobne ako sa pridávajú soľ a korenie pri varení, na zvýšenie pevnosti a húževnatosti. Prísady na báze ropy, ktoré sa používajú, môžu spomaliť rozklad a sú neatraktívne pre spotrebiteľov.
Kórejskí výskumníci Jeyoung Park, Dongyeop Oh, Hyeonyeol Jeon a Jun Mo Koo vyskúšali ochutenie biologicky odbúrateľného bioplastu nazývaného polybutylén sukcinát (PBS) kyselinou vínnou alebo kyselinou citrónovou pochádzajúcou z ovocia. Zahriali kyselinu jantárovú a 1,4-butándiol s malým množstvom kyseliny vínnej alebo citrónovej. Potom pridali butoxid titaničitý a produkty vysušili.
Pri testoch sa nové fólie natiahli na viac ako dvojnásobnú dĺžku a v porovnaní s čistým PBS prepúšťali menej kyslíka. Na rozdiel od pôvodnej verzie by sa teda mohli použiť na balenie potravín. Okrem toho boli pevnejšie. Rozklad nových polymérov trval vo vode o niečo dlhšie v porovnaní s čistým PBS. To by však mohlo byť výhodné pre aplikácie na balenie potravín vo vlhkom prostredí. Výskumníci tvrdia, že nové ochutené plasty by mohli nahradiť polyméry na báze ropy.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP