Slovensko už niekoľko rokov vedie svetový rebríček v počte vyrobených automobilov na tisíc obyvateľov. No vďaka technicky zdatným automobilovým inovátorom sme aj v globálnom rozmere na čele vývoja lietajúcich áut.
Dizajnér, konštruktér, vizionár a vynálezca Štefan Klein začal svoj sen o lietajúcom aute zhmotňovať už pred tridsiatimi rokmi. Na začiatku to bol prototyp AeroMobilu 1 s univerzálnym tvarom, ktorý bol schopný jazdiť po zemi aj lietať. Jazda po ceste mu však nesvedčala, pretože išlo o trojkolku, navyše s veľkým rozpätím 2,5 metra. Slovenský vizionár to však nevzdal a po založení spoločnosti AeroMobil s Jurajom Vaculíkom v roku 2010 uzrel po troch rokoch svetlo sveta AeroMobil 2,5, ktorý rešpektoval integráciu funkcie a formy. Naše vozidlo je použiteľné v existujúcej infraštruktúre vytvorenej pre automobily a lietadlá a otvára nové možnosti pre cestovanie door-to-door, od dverí k dverám. Hneď ako opustíte garáž, môžete vzlietnuť z akéhokoľvek legálneho povrchu. Môžete tiež použiť AeroMobil ako auto a tankovať na čerpacej stanici, povedali konštruktéri prvého lietajúceho prototypu.
Drak v krajine draka
Hoci Š. Klein neskôr z úspešne sa rozbiehajúcej firmy AeroMobil odišiel, spoločnosť naďalej pokračuje vo vývoji lietajúcich áut. V apríli 2017 predstavila na najexkluzívnejšej svetovej výstave superáut Top Marques Monaco prvé komerčne dostupné lietajúce vozidlo. V porovnaní s prototypom, ktorý spoločnosť predstavila pred monackou výstavou o dva a pol roka skôr vo Viedni, malo vystavované vozidlo stovky vylepšení v oblasti dizajnu a techniky. Vývojári v inovatívnej spoločnosti AeroMobil kráčajú s trendmi, a tak v novembri 2018 spoločnosť na medzinárodnej výstave China International Import Export v Šanghaji (CIIE) predstavila najnovší model – elektrické hybridné vozidlo 4.0 STOL (Short-Take-Off and Landings, krátky vzlet a pristátie). Ďalší model SkyDragon bol vyvinutý špeciálne pre čínsky trh a doslova vyvolal senzáciu. Masmédiá nešetrili chválou, napríklad denník China Daily o ňom písal ako o highlighte výstavy, iné médiá ho opisovali ako lietajúce sci-fi auto zo Slovenska a radili ho do top 10 exponátov, ktoré musia návštevníci vidieť. Odborní novinári ho označovali ako hybridné vozidlo, ktoré je bezpečné, zostrojené z ultraľahkých materiálov a poháňané elektrickým systémom, ktorý pasažierom dopraje skutočnú slobodu pohybu. Slovenská spoločnosť nezabudla ani na marketing. Svoju revolučnú novinku vybavila unikátnou grafikou. Ide o kombináciu červeného matného povrchu so zlatými doplnkami v exteriéri aj v interiéri. Na streche sa vyníma obraz draka, ktorý je po tisícročia symbolom Číny.
Lietajúca kvapka
Inšpiráciou pre dizajn AeroMobilu bol dokonale aerodynamický tvar kvapky. Exteriér je vysoko aerodynamický, s prísnym dôrazom na bezpečnosť a ovládanie vo vzduchu i na zemi. Interiér je efektívne optimalizovaný, aby poskytoval komfort a jednoduchosť prevádzky. Ovládacie prvky sú preto štýlovo známe a sú ľahko rozpoznateľné pre všetkých pilotov aj vodičov. Počas jazdy sa používa unikátny pilotný systém s nastavením zobrazenia, ktoré je známe v automobilovom svete. Integrovaný digitálny displej zobrazí potrebné informácie týkajúce sa automobilovej prevádzky vozidla a pred vzletom sa bez problémov transformujú na zobrazovací systém používaný v leteckom režime. Koncepcia SkyDragon ponúka dvojmiestnu kabínu s vysokokvalitnými povrchovými úpravami a pokročilými technológiami. Z auta na lietadlo sa zmení za tri minúty. Predpokladaná dĺžka vzletovej dráhy je 595 metrov a letová výška je do 3 000 metrov. V režime auto dosahuje maximálnu rýchlosť 160 km/h, cestovná rýchlosť v režime lietadla je asi 260, no maximálna až 360 km/h. Maximálna vzletová hmotnosť je 960 kg a dolet asi 750 kilometrov.
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.
R
Foto AeroMobil