Mikróby odolné žiareniu by mohli žiť pod povrchom Marsu stovky miliónov rokov a pretrvať vďaka chladným a suchým podmienkam červenej planéty.
Okrem toho, že je tam chladno a sucho, povrch Marsu je neustále bombardovaný kozmickým žiarením, nabitými časticami a inou radiáciou z vesmíru. Vysušenie predlžuje šance prežitia mikróbov tým, že obmedzuje produkciu chemických látok obsahujúcich kyslík, ktoré môžu poškodiť proteíny a DNA.
Vedci z Northwestern University v Evanstone v americkom Illinoise vysušili päť druhov baktérií a jeden druh kvasiniek, uskladnili ich pri teplote -80 °C a potom ich ožiarili. Ukázalo sa, že niektoré z mikróbov môžu zostať životaschopné len niekoľko desiatok tisíc rokov. Jeden druh – Deinococcus radiodurans, mimoriadne odolný žiareniu – by však mohol prežiť až 280 miliónov rokov, keby bol chránený pred žiarením v pôde v hĺbke 10 metrov a viac, uviedol fyzikálny chemik Brian Hoffman.
D. radiodurans odoláva poškodeniu vďaka tomu, že má v každej bunke viacero kópií chromozómov a iného genetického materiálu, ako aj vysoké hladiny antioxidantov obsahujúcich mangán, ktoré pomáhajú odstraňovať chemikálie poškodzujúce DNA. Keby sa podobné mikróby vyvinuli na Marse, aj ony by mohli pretrvať dlhé časové obdobia, dokonca možno až do súčasnosti – čo je podľa B. Hoffmana nepravdepodobné, ale nie nemožné.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP