Na letnej olympiáde a paralympiáde 2020 v Tokiu budú ľuďom pomáhať roboty od Toyoty.
Japonská automobilka Toyota vyvinula roboty, ktoré pomôžu divákom, aby si plnohodnotne vychutnali sledovanie olympijských a paralympijských hier. Stala sa súčasťou projektu Tokyo 2020 Robot Project, ktorý prináša päť druhov robotov s rôznymi funkciami. Okrem asistencie ľuďom so zníženou pohyblivosťou budú roboty interagovať so športovcami alebo poskytovať návštevníkom zábery a zvuky vzdialených scén. Toyota verí, že pomoc ľuďom pri napĺňaní ich olympijských a paralympijských snov prispeje k úspechu hier Tokio 2020.
Robot maskot
V snahe usporiadať technologicky najvyspelejšie hry v histórii olympiády spolupracuje organizačný výbor olympijských a paralympijských hier v Tokiu s automobilkou Toyota na vývoji robotických maskotov, ktoré dostali mená Miraitowa a Someity. Toyota aktuálne zvažuje, že okrem vítania športovcov a hostí v oficiálnych priestoroch a na ďalších miestach budú maskoty spríjemňovať hry aj deťom. Robot bude schopný pohybovať pažami vďaka pokynom zasielaným na diaľku a poskytovať silovú spätnú väzbu pri fyzickej interakcii. Vďaka kamere na hlave dokáže robot rozpoznávať pohyb osôb v okolí a reagovať očami alebo vyjadrovať mimiku. Maskot je vybavený množstvom miniatúrnych kĺbov v celom tele, a tak má potrebnú flexibilitu na bezpečné a veľmi funkčné ovládanie používateľom.
T-TR1 je robot pre virtuálnu mobilitu, ktorý vzišiel z vývoja výskumného centra Toyota Research Institute v Spojených štátoch amerických. Je vybavený kamerou, ktorá je zabudovaná nad displejom v životnej veľkosti človeka. Robot premieta obraz používateľa zo vzdialenej lokality a umožňuje návštevníkom interakciu s inými ľuďmi pri druhom robotovi. Prostredníctvom T-TR1 umožní Toyota virtuálne účasť aj ľuďom, ktorí na hry fyzicky zavítať nemôžu.
Verný zástupca
Návštevníkom vo vzdialenejších lokalitách, bez možnosti fyzickej interakcie priamo so športovcami, umožní Toyota komunikovať prostredníctvom humanoidného robota T-HR3 a maskotov. Roboty T-HR3 budú v oficiálnych priestoroch v reálnom čase reprodukovať pohyby robota maskota na diaľku. Okrem obrazu a zvuku zo vzdialených miest sa používatelia s robotom porozprávajú, tľapnú si so športovcami a zažijú podobné pocity, akoby boli priamo na mieste.
Pomocník a kuriér
V časti olympijského štadióna vybavenej sedadlami pre telesne hendikepovaných bude asistenčný robot HSR uvádzať hostí k sedadlám a dopravovať im občerstvenie či iné potrebné veci. Donáškový robot DSR, vyvinutý špeciálne pre hry Tokio 2020, bude divákom roznášať nápoje a ďalší tovar, ktorý si budú môcť objednať pomocou špeciálneho tabletu.
Robot FSR je vybavený autonómnymi funkciami pre vrhy a hody na olympijskom štadióne. FSR určí optimálnu trasu jazdy a bude ho nasledovať personál, aby rozhádzané predmety pozbieral. Cieľom robotov je skrátiť čas potrebný na donášanie predmetov a súčasne zredukovať personálnu náročnosť organizovaných akcií.
Letná olympiáda 2020 v Tokiu sa teda bude niesť v znamení robotov. Bude zaujímavé sledovať, ako robotických pomocníkov prijmú samotní športovci a návštevníci podujatia.
R, foto Toyota