Asi 400 miliónov rokov pred vynálezom bifokálnych okuliarov už mal trilobit Dalmanitina socialis ich lepšiu verziu. Nielenže videl na blízko aj na diaľku, ale dokázal aj zaostriť na obe vzdialenosti súčasne – čo je schopnosť, ktorá chýba väčšine očí a fotoaparátov. Vedci z Národného ústavu štandardov a technológie v Gaithersburgu v štáte Maryland uviedli, že nový typ kamery inšpirovaný očami D. socialis dokáže naraz zaostriť na dva body vzdialené od troch centimetrov do takmer dvoch kilometrov.
Vedci zostrojili plochý objektív zložený z miliónov rôzne veľkých obdĺžnikových nanošošoviek. Tie fungujú ako prekážky, ktoré ohýbajú svetlo v závislosti od ich tvaru, veľkosti a usporiadania. Výskumníci ich usporiadali tak, aby časť svetla prechádzala jednou časťou šošovky a časť druhou, čím vznikli dva rôzne ohniskové body.
Na použitie v kamere tím vyrobil sústavu identických kovových šošoviek, ktoré zachytia tisíce malých obrázkov. Výsledkom kombinácie je obraz, ktorý je ostrý na blízko aj do diaľky, ale rozmazaný medzi nimi. Rozmazané kúsky sa doostria pomocou umelej inteligencie. Tieto techniky by mohli raz pomôcť napríklad autonómnym autám sledovať vzdialenosti od iných vozidiel alebo roverom na Marse odhadovať vzdialenosti k orientačným bodom.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP