Začnime kontroverzným vyhlásením, že naučiť sa fyziku je ľahké. Je to také ľahké ako zabehnúť maratón.
Sú športy, ktoré sú v mnohom o jednom momente. Jeden legendárny vrh oštepom, dokonalý šprint či knokaut, podľa ktorého si vás budú pamätať. V lezení to má aj označenie – crux, najťažší úsek steny, z ktorého väčšina spadne. Cesta k veľkoleposti vedie cezeň. Vo vytrvalostných športoch je situácia iná. Počas maratónu neexistuje niečo ako najťažší krok. Každý krok, ktorý spravíte, je ľahký. Len ich treba spraviť veľa. Každý by vedel urobiť hociktorý z nich, málokto však všetky.
Podobné je to so štúdiom fyziky a asi aj väčšiny vedeckých disciplín. Nečaká vás jeden ťažký krok, ale množstvo ľahkých. Naučíte sa, čo sú funkcie, ako sa derivujú, integrujú a využívajú na opis pohybu alebo tlaku. Ani jedna z týchto vecí nie je zložitá, respektíve výrazne zložitejšia ako ostatné. Len je ich veľa. Toto je mindset (nastavenie mysle), s ktorým odporúčam ísť na vysokú školu. Človeka nečaká jedna ťažká skúška, pred ktorou si dá dvojdňový maratón učenia sa bez spánku a niekedy počas toho – čáry-máry – tomu zrazu začne rozumieť. Treba sa pripraviť na vytrvalostný výkon.
Ako počas maratónu, aj počas štúdia je dobré mať pred nosom návnadu. Pre niekoho to môže byť vidina toho, že bude zarábať veľké peniaze, pre iného zasa to, že bude liečiť ľudí (zubári našli kompromis). Pri štúdiu vedy je tou motiváciou poznanie. Je skvelý pocit porozumieť tomu, čo vlastne hovorí Schrödingerova rovnica, ako vieme, že bol veľký tresk alebo pochopiť matematické aspekty vlnovej rovnice či chaotického správania molekúl. Tento pocit ženie študentov vpred, je to ich energetický gél.
Štúdium nielen fyziky je beh na dlhú trať, máme však zdroje pravidelnej vzpruhy a motivácie. Každý krok je ľahký, akurát ich treba spraviť veľa. A aj tak sa človek v cieli dozvie, že je iba na štarte. Snáď bude mať chuť hneď vybehnúť ďalej.
Samuel Kováčik
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Viac podobných článkov nájdete na stránke vedator.space. Vedátora môžete sledovať aj prostredníctvom bezplatnej mobilnej aplikácie.