Pestrá uniformita

Zavedenie školských uniforiem môže byť na začiatku školského roku horúcou témou, nie je to však nová koncepcia. Najmä v anglosaskom svete sú školské uniformy už niekoľko storočí bežnou súčasťou školského života.

Školské uniformy v Christˈs Hospital School, foto ChHS.

Hoci výraz školská uniforma znamená štandardizovaný výstroj, školské uniformy sú po celom svete čokoľvek iné, len nie totožné. Sú rovnako odlišné ako kultúry a krajiny. Na jednej strane odrážajú kultúru krajiny, v ktorej deti navštevujú školu, na druhej strane sú hrdým prihlásením sa k vzdelávacej inštitúcii. Je ťažké vysledovať pôvod školskej uniformy, pretože o nej neexistuje komplexná písomná história. Najstarší zdokumentovaný dôkaz o inštitucionálnom použití štandardného akademického oblečenia sa datuje do roku 1222. Vtedajší arcibiskup z Canterbury nariadil, aby študenti nosili odev podobný plášťu nazývanému cappa clausa, ktorý bol bežnou súčasťou oblečenia duchovných. Táto pôvodne cirkevná súčasť odevu sa postupne vyvinula nielen do univerzitných uniforiem, ale stala sa bežnou praxou najmä v charitatívnych školách, kde sa chudobným deťom často poskytovali uniformy. Univerzity, základné a stredné školy používali uniformy ako znak triedy a stavu. Modernejšie školské uniformy sa objavujú až v 16. storočí. Za prvú školu, ktorá zaviedla školské uniformy v súčasnom ponímaní, sa považuje cirkevná charitatívna internátna Christ Hospital School v Londýne. Stalo sa tak roku 1552. Zväčša chudobné deti tejto školy začali nosiť modré plášte pripomínajúce kňazskú sutanu a žlté pančuchy. Škola vďaka tejto uniforme získala prezývku modrý kabát. Keďže túto takmer za storočia nezmenenú uniformu nosia študenti školy doteraz (v roku 2011 až 95 % študentov hlasovalo za zachovanie tradičných uniforiem), uniforma Christ’s Hospital School sa považuje za prvú oficiálnu a aj za najstaršiu školskú uniformu. V neskorších storočiach sa školské uniformy spájali s vyššou triedou. Na jednej z najprestížnejších anglických škôl, Eton, boli študenti povinní nosiť čierne cylindre a fraky aj mimo školy až do roku 1972, keď sa začali uvoľňovať pravidlá v obliekaní. Školské uniformy sa začali meniť v druhej polovici 20. storočia, najmä v 80. rokoch. Namiesto tradičných sák a kravát sa objavili tričká či polokošele a mikiny v školských farbách a s logom školy. Niektoré školy dokonca povolili ako súčasť uniformy aj džínsy. V každom prípade – či už so školskou uniformou alebo bez nej – želáme všetkým žiakom, študentom, ale aj učiteľom úspešný školský rok 2019/20.

R

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 09/2019. Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.