Písmo na valčekoch

Výskumy potvrdili, že pečatné a iné valčeky s vyrytými vzormi zo širšej oblasti Mezopotámie možno považovať za kľúčový krok k vzniku písma.

Ukážka mezopotámskej valčekovej pečate (vľavo) a odtlačku jej dizajnu na hlinenej tabuľke, kredit Franck Raux/GrandPalaisRmn (Musée du Louvre)

Poznáme to z mnohých knižných a filmových príbehov odohrávajúcich sa v bližšej či vzdialenejšej minulosti: dej uzatvára univerzálna formulka … a zvyšok je história. Presnejšie, zaznamenaná história, a to písomne. Napriek našej súčasnosti, v ktorej dominujú obrázky doplnené len tým najnutnejším textom, poznanie písma a schopnosť čítať zostávajú jedným z najdôležitejších civilizačných pokrokov. V priebehu vekov sa menili znaky, abecedy aj nosné médiá. Z toho prvého v súčasnosti celosvetovo dominujú latinka a východoázijské znaky, z posledného naďalej papier, hoci je čoraz viac dopĺňaný a nahrádzaný displejmi najrozličnejšej elektroniky.

Mapka výskumnej oblasti, z ktorej pochádzali analyzované valčekové pečate, kredit Kathryn Kelley et al./Antiquity

Od prehistórie k histórii

Kde sa to však všetko začalo? Väčšina vedcov sa domnieva, že začiatok datujeme do 4. tisícročia pred n. l. do juhozápadnej Ázie, najmä Mezopotámie a okolia. Za prvé ozajstné písmo sa považuje tzv. protoklinové, doložené na hlinených tabuľkách zo sumerského mesta Uruk v súčasnom južnom Iraku cca od roku 3350 pred n. l. Písmu na hlinených tabuľkách predchádzali rôzne značky, dizajny a obrázky na rôznych materiáloch – najviac kamenných, ale aj hlinených objektoch ako gule a valčeky. A práve valčekov so znakmi z Mezopotámie a okolia sa týkajú dve nové štúdie o pôvode písma.
O prvú štúdiu sa zaslúžila trojica bádateľov z Bolonskej univerzity v Taliansku, ktorú viedla Silvia Ferrarraová. Uverejnili ju v časopise Antiquity. Skúmali valčekové, prevažne hlinené pečate s vyrytými symbolmi a znakmi, pochádzajúce z vykopávok na archeologických lokalitách v širšom okolí Bagdadu. Rozpoznali rad korelácií dizajnov otlačených týmito pečatnými valčekmi až zo 6. tisícročia pred n. l. na hlinené tabuľky a iné objekty so znakmi protoklinového písma. Ide o dôležité poznatky, lebo význam mnohých znakov tohto písma sa zatiaľ nepodarilo rozlúštiť. Konceptuálny skok od predpísmového symbolizmu k písmu bol veľmi významným pokrokom v rozvoji ľudských poznávacích technológií. Vynález písma vyznačuje prechod medzi prehistóriou a históriou, pričom poznatky z našej štúdie premosťujú tento predel názornou ilustráciou toho, ako boli niektoré obrazce z neskorej prehistórie zahrnuté do najskorších systémov písma, konštatovala S. Ferrarraová.

Koľko a komu

Spomenutý Uruk patrí k prvým známym mestám, ako ich poznáme. V 4. tisícročí pred n. l. predstavoval centrum rozsiahlej a veľmi živej hospodárskej činnosti, pričom jeho vplyv zasahoval od súčasného juhozápadného Iránu po juhovýchodné Turecko. Kamenné pečatné valčeky s vyrytými sériami obrazcov majitelia zvyčajne rolovaním otlačili do ešte mokrej hliny tabuliek.

Tabuľka s protoklinovým písmom, na ktorej sú znaky odvodené zo starších valčekových pečatí, kredit CDLI – Cuneiform Digital Library Initiative

Približne v polovici 4. tisícročia pred n. l. sa tieto valčeky začali používať ako súčasť účtovného systému. Sumerským a ďalším obyvateľom tejto oblasti to pomáhalo sledovať výrobu, skladovanie a prepravu prevažne poľnohospodárskych a textilných produktov. A úradníci mali prehľad o tom, kto zaplatil alebo mal zaplatiť dane a v akej forme a výške. Napríklad na jednej tabuľke sa píše, že ten a ten má zaplatiť eráru (mestskému štátu, štátnej pokladnici, pozn. red.) určený počet oviec.

Priamy spojovací článok

Vedci sú si istí, že protoklinové písmo vzniklo špecificky v tomto kontexte. Tvorili ho stovky obrazových znakov, z toho význam viac ako polovice zostáva naďalej neznámy. Pravdepodobná úzka súvislosť medzi pečatnými valčekmi a vynálezom písma v južnej Mezopotámii je známa už dávno. No vzťah špecifických obrazcov na pečatiach a znakov protoklinového písma sa skúmal málo. Našou počiatočnou otázkou bolo, či prispeli obrazce na pečatiach vo významnej miere k vynálezu znakov prvého písma v tejto oblasti, pokračovala S. Ferrarraová. S Kathryn Kelleyovou a Mattiaom Cartolanom systematicky porovnávala obrazce na pečatiach so znakmi protoklinového písma a hľadali korelácie. Zamerali sa na obrazce pečatí spred vynálezu písma. Podarilo sa im nájsť sledy obrazcov, ktoré súviseli s prepravou textílií a keramiky, a neskôr sa z nich vyvinuli významovo zodpovedajúce znaky protoklinového písma. Predstavuje to prvý objav priameho spojovacieho článku medzi systémom valčekových pečatí a vynálezom písma tak, ako ho chápeme.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 1/2025. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Zdeněk Urban