Družica TESS objavila novú exoplanétu označenú ako TOI-1231 b. Jej polomer je 3,6 polomeru Zeme. Nie sú tam síce podmienky na život, ale je to zaujímavý cieľ ďalších pozorovaní.
Pozorovania radiálnych rýchlostí hviezdy priniesli aj údaje o hmotnosti, ktorá je približne 15 hmotností Zeme. TOI-1231 b je akousi menšou verziou nášho Neptúna, ale má o niečo vyššiu hustotu. Obieha okolo materskej hviezdy – červeného trpaslíka vzdialeného od nás 88 svetelných rokov – s periódou 24 dní vo vzdialenosti 0,12 AU (asi 18 miliónov km). V našej slnečnej sústave by to bol pekelný svet. Pri červenom trpaslíkovi ide však o pomerne veľkú vzdialenosť, vďaka ktorej je rovnovážna teplota planéty okolo 60 °C. TOI-1231 b preto môžeme zaradiť medzi hŕstku planét s relatívne chladnou atmosférou. Planétu nevidíme, ale raz za asi tri týždne prechádza počas troch hodín pred svojou hviezdou. Svetlo hviezdy prejde atmosférou planéty a tá v ňom zanechá odtlačok, ktorý môžeme pozorovať v spektre.
Na exoplanétu, alebo skôr na jej materskú hviezdu, sa zrejme čoskoro zameria Hubblov kozmický ďalekohľad a potom aj Kozmický ďalekohľad Jamesa Webba. Nízka hustota TOI-1231 b naznačuje, že nejde o kamennú planétu. Mohla by mať rozsiahlu vodíkovú alebo vodíkovo-héliovú atmosféru, prípadne hustejšiu atmosféru s vodnou parou. Novoobjavenú planétu môžeme porovnať s K2-18 b, ktorú objavila družica Kepler v rámci druhej misie. V jej prípade už zloženie atmosféry poznáme. Bola v nej objavená vodná para, čo vyvolalo špekulácie o jej obývateľnosti. K2-18 b však nie je druhá Zem: ide o svet podobný práve TOI-1231 b, aj keď je menší – jej polomer je 2,6 polomeru Zeme. Výskum TOI-1231 b nám môže tiež pomôcť vysvetliť, aký vplyv má ultrafialové a röntgenové žiarenie materskej hviezdy na eróziu atmosféry planéty.
RNDr. Zdeněk Komárek