Výskumníci vytvorili látku fungujúcu ako tepelný plášť, ktorý chráni priestor pod ňou pred prílišným prehriatím alebo ochladením. Plášť nevyžaduje externý zdroj energie, čo by mohlo znížiť spotrebu spojenú s vykurovaním a chladením. Celosvetovo predstavujú vykurovanie a chladenie 38 % spotreby energie v budovách a 12 % celkovej spotreby energie.
Kehang Cui s kolegami z Jiao Tong University v Šanghaji vytvorili látku pomocou dvoch vrstiev. Vonkajšia vrstva je z vláken oxidu kremičitého, ktoré odrážajú viditeľné svetlo, potiahnutých nitridom bóru, keramickým materiálom, ktorý odráža ultrafialové svetlo a pomáha odvádzať teplo. Vlákna oxidu kremičitého a nitrid bóru spoločne odrážajú 96 % slnečného svetla a zároveň absorbujú tepelnú energiu z okolia a vyžarujú ju vo forme infračerveného svetla. Keďže priestor pod plášťom sa počas dňa predsa len pomaly zahrieva, vnútorná vrstva vyrobená z hliníkovej fólie v noci zachytáva v priestore časť tepla podobne ako izolačná deka na prežitie.
Vedci najprv materiál otestovali na elektrickom aute. V ďalšom kroku ho chceme overiť v ešte väčšom meradle pri terénnych testoch napríklad na strechách, aby sme otestovali vplyv na náš každodenný život, uviedol K. Cui.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP