Vedci skúmajú výrobu plastov pomocou hmyzu, ktorý by svoje výrobky pomáhal aj rozložiť. Na výrobu rozložiteľných polymérov sa v súčasnosti používajú zdroje, napríklad cukrová trstina alebo stromy, ktoré sú potrebné aj inde. Chemička Karen Wooleyová z Texaskej univerzity preto začala skúmať iné možnosti. Jednou z nich sú odpadové produkty z chovu čiernych múch Hermetia illucens.
Larvy týchto múch obsahujú veľa živín, preto sa chovajú ako krmivo pre zvieratá. Dospelé jedince však nežijú dlho a potom ich vyhadzujú. Práve telá dospelých jedincov sa pre vedcov stali novým materiálom. Ich hlavnou zložkou je chitín: netoxický, biologicky odbúrateľný polymér na báze cukru. Wooleyovej tím extrahuje chitín a mení ho na podobný polymér chitosan, z ktorého sa dajú spraviť bioplasty: napríklad superabsorpčné hydrogély, čo sú 3D polymérne siete, ktoré absorbujú vodu. Vedci už vyrobili hydrogél, ktorý dokáže za jednu minútu absorbovať vodu do 47-násobku svojej hmotnosti. Mohol by sa používať na zachytávanie povodňovej vody a neskoršie pomalé uvoľňovanie vlhkosti počas suchých období.
Takéto výrobky sa dajú rozložiť alebo stráviť. Chceli by sme, aby hmyz konzumoval odpadové plasty ako zdroj potravy, a potom by sme ho opäť zbierali a zhromažďovali jeho zložky na výrobu nových plastov, uviedla K. Wooleyová.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP