Švédska firma SeaTwirl vyvíja inovatívnu veternú turbínu so zvislou osou, ktorá nebude závislá od smeru vetra a bude podstatne lacnejšia než horizontálne turbíny.
Zo všetkých obnoviteľných zdrojov energie má z celosvetového hľadiska najväčší potenciál veterná energia. Na Slovensku sú v súčasnosti iba dve fungujúce veterné elektrárne, ktorých celkový výkon je 3,1 MW. To ostro kontrastuje so susedným Rakúskom, kde pracuje približne 1 300 veterných turbín s celkovým výkonom vyše 3 000 MW. Napríklad v USA je vietor najväčším obnoviteľným zdrojom elektrickej energie a veterné elektrárne prispievajú až 9,8 % k celkovej výrobe elektriny.
Klasické veterné farmy s množstvom veterných turbín majú vždy na vrchole až 200 metrov vysokých konštrukcií turbíny pozostávajúce z veľkých rotorov s horizontálnou osou. Mnoho veterných parkov je inštalovaných v pobrežných vodách (offshore), pričom konštrukčne vychádzajú z veterných turbín umiestnených onshore, teda na pobreží. Odborníci však upozorňujú, že stavať turbíny tohto typu v hlbších vodách je extrémne drahé a ekonomicky nevýhodné.
Dramatické zníženie nákladov na využívanie energie silných vetrov vanúcich v oblastiach ďalej od pobrežia ponúka švédska spoločnosť SeaTwirl (v preklade morský vír), ktorá vyvíja plávajúce turbíny so zvislou osou. Firma vyvinula malú testovaciu verziu plávajúcej zvislej turbíny S1 s výkonom 30 kW a v roku 2015 ju inštalovala pri švédskom pobreží. Nedávno oznámila, že v spolupráci s firmou Westcon vyvinie komerčnú turbínu s výkonom 1 MW a inštaluje ju pri pobreží Nórska.
Plánovaná turbína S2x bude čnieť 55 m nad hladinou, spodný koniec zvislej nosnej časti bude v hĺbke 80 m. Aby spodný koniec v žiadnom prípade nenarazil do dna, odporúča budúci výrobca, aby hĺbka mora vmieste inštalácie bola najmenej 100 m. Generovanie elektrickej energie sa preruší, keď rýchlosť vetra presiahne 90 km/h, samotná konštrukcia však vydrží nárazy vetra s rýchlosťou až 180 km/h.
Inovatívnym prvkom turbín SeaTwirl sú najmä rotory, ktoré poháňa vietor z ktoréhokoľvek smeru, zatiaľ čo gondoly s horizontálnou osou sa musia natáčať proti vetru. Nové zvislé turbíny majú byť podstatne lacnejšie než terajšie horizontálne a môžu sa inštalovať tesnejšie pri sebe. Prvú turbínu S2x by mali uviesť do činnosti na budúci rok a testovacie obdobie má trvať päť rokov.
RM