Počuť teplú vodu

Klasický pohľad na fungovanie zmyslov predpokladal ich striktné rozdelenie: informácie z uší sa vnímajú v sluchovej kôre mozgu, informácie z hmatu v zmyslovej kôre atď. Podľa štúdie uverejnenej v časopise Frontiers in Psychology sa ukazuje, že toto chápanie je neúplné. Je známe, že ľudia počujú rozdiel medzi nalievaním studeného a horúceho nápoja. Vedci sa pokúsili pomocou prieskumu zistiť spôsob, akým počujeme teplotu, a naučiť túto metódu počítačový kód z umelých neurónov založených na matematike, nazývaný hlboká neurónová sieť.

Foto Pixabay

Väčšina z 80 účastníkov prieskumu uvádzala, že nedokáže rozlíšiť horúcu vodu od studenej len podľa zvuku. Pri testoch však správne identifikovali zvuky nalievanej horúcej a studenej vody v miere výrazne prevyšujúcej náhodné hádanie. Vedci potom použili údaje o ľuďoch na trénovanie neurónovej siete – počítačový kód dokáže rozdeliť zvuky na časti a vlnové dĺžky, ktoré sa dajú následne zoskupiť. Model, ktorý vytvorili, je na 94 % úspešný pri identifikácii nalievania horúcej a studenej vody a s väčším množstvom údajov by sa zrejme ešte zlepšil.
Ľudia možno nevedia vysvetliť, ako to dokážu, ale ak počítačová sieť dokáže analyzovať tie isté zvuky a dospieť k rovnakým záverom, potom to, čo sa deje, musí byť založené skôr na fyzike zvuku než na iných predpokladoch.

Zo stránky Popular Mechanics spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.