Palmy z čeľade Arecaceae môžu byť veľmi rôznorodé, jedna z nich je však výnimočná. Kvety a plody druhu Pinanga subterranea rastú úplne pod zemou. Palmu objavili vedci v 90. rokoch minulého storočia na ostrove Borneo, no opísaná bola až v roku 2023. Domorodí ľudia ju pritom poznali už dávno, pretože vykopávali jej plody.
Rast niečoho iného ako koreňov pod zemou je zriedkavý, hoci nie vylúčený. V strednej Afrike sa nachádza celý podzemný les, kde mnohé rastliny kvitnú nad zemou, ale drevo skrývajú pod ňou. Rastliny z 33 rôznych čeľadí majú kvety alebo plody pod zemou. Ukrývanie oboch je však mimoriadne zriedkavé.
Okrem podzemnej palmy poznáme len jednu ďalšiu rastlinu na svete, ktorá to robí, a to je malý rod orchideí s názvom Rhizanthella v Austrálii, uviedol botanik Benedikt Kuhnhäuser z Kráľovskej botanickej záhrady Kew v anglickom Richmonde.
Podľa vedcov sa palma môže aspoň čiastočne spoliehať na samoopelenie a pri prenášaní peľu pod zemou môžu pomáhať aj chrobáky. Výskumníci zaznamenali divé prasatá, ktoré vyhrabávali jej plody, takže semená by sa zasa mohli šíriť prostredníctvom výkalov. Botanici skúmajú vzťahy medzi touto rastlinou a jej príbuznými, aby zistili, ako dosiahla podzemný spôsob života. Mnohé z jej príbuzných rastú nízko pri zemi, takže to nemusel byť až taký veľký skok.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP