Atmosféru, ktorá panuje v prírode počas mesiaca lásky, nemožno pomenovať výstižnejšie ako veľkolepý majáles. V máji sa v zátišiach hôr, lesov, lúk a močiarov odieva do farieb všetko živé.
Sviatočné predsvadobné stretávky majú kvety, motýle i vtáky. Príroda rozvoniava príjemnou zmesou vôní kvetín všetkých farebných odtieňov. Aj motýlie krídla hrajú všetkými farbami a vtáky ohurujú pestrou paletou plesových šiat, ako aj jedinečnými zvukovými efektmi.
Majáles so všetkou parádou
Do polovice mája sa už zvyčajne stihnú do svojich rodísk v strednej Európe navrátiť všetky sťahovavé vtáky, aj tie z najvzdialenejších dovolenkových destinácií situovaných v tropickej Afrike alebo východnej Ázii, a tak je vtáčí spevokol prírody kompletný. Vtáčí majáles máva tri fázy – rannú, večernú a nočnú. Ranného a večerného majálesu sa zúčastňujú operence s dennou aktivitou, zatiaľ čo na nočný majáles majú vstupenky len operence s nočnou aktivitou života. Ranná fáza vtáčieho majálesu sa začína včasráno, ešte za tmy.
Umelci z horského lesa
V zátiší horského lesa sa tíško roztoká kohút hlucháňa hôrneho. Chvíľku po tomto prvom ranostajovi precitá z plytkého nočného bdenia samček sluky hôrnej, ktorý začne pytačky charakteristickým kvorkaním, poletujúc cikcakovitou trajektóriou ponad lesné porasty.
Krátko po sluke hôrnej sa plačlivo rozospieva červienka obyčajná. Vzápätí za ňou začnú spievať árie lásky drozdy. No a potom sa pridáva štebotaním stehlík čížik, pinkaním pinka obyčajná, hrkútaním hrdlička poľná, syčaním kolibkárik sykavý, chichotaním žlna zelená, ťukaním ďateľ veľký, kŕkaním orešnica perlavá, krákaním vrana obyčajná a škriekaním sojka obyčajná.
Operení sólisti na horskej lúke
Na horskej lúke sa prvý zobúdza bratanec hlucháňa hôrneho tetrov hoľniak, ktorý v tomto odľahlom vysokohorskom prostredí otvorí na svitaní ples charakteristickým bublaním a šuikaním. Krátko po ňom začne z nebies, sfarbených od vychádzajúceho slnka dočervena, nôtiť svoju nekonečnú pieseň škovránok poľný. Vzápätí za škovránkom začnú v duete šveholiť ľabtuška lúčna a vrchovská. Chripľavým spevom sa k nim čoskoro pripája pŕhľaviar červenkastý.
Speváci v zátiší močiara
Nočná fáza plesu v zátiší močiarov sa končí bučaním bučiaka veľkého, húkaním myšiarky močiarnej a mekotaním močiarnice mekotavej. Ranný vtáčí majáles v porastoch tŕstia vypukne na svitaní. Začína sa vystúpením kvarteta trsteniarikov – obyčajného, pásikavého, bahenného a veľkého. Vedno s týmto vtáčím komorným telesom začne svrkať vtáčie trio svrčiakov – riečneho, slávikovitého a zeleného. Chvíľu na to sa rozkukajú kukučky. Keď hladinu močiara pozláti slnečný jas, prebúdzajú sa aj čajky a rybáre, ktorých hlasité škrekotanie vydurí z tŕstia chochlačky, kačice a potápky.
Vtáčie trio na skale
V prostredí nebotyčných brál a strmých skalných úbočí patrí prvé číslo ranného koncertu žltochvostovi domovému. Ten sa rozospieva ešte pod hviezdnou oblohou. Vo chvíli, keď ranné slnko sfarbí vápencové skaly svojou červeňou, pridáva sa k žltochvostovi domovému chýrny spevák tejto prírodnej scény skaliar pestrý. V rezidencii skalných galérií so špeciálnou akustikou sa silný ľubozvučný spev tohto flautového virtuóza nesie v početných ozvenách. Niekedy sa echá piesní pozlievajú. Vtedy sa zdá, akoby v skalnej katedrále nespieval jeden samček, ale hneď dva-tri ďalšie. Keď sa v skalných útesoch a roklinách deň už načisto rozhostí, prilieta na majáles v plnej paráde aj operený skvost tohto nehostinného prostredia murárik červenokrídly.
Spevokol na gazdovskom dvore
V prostredí ľudských sídel sa prvý zobúdza žltochvost domový, ktorý začne s prednesom svojej škrípavej pesničky ešte za tmy. Krátko po tomto ranostajovi zapíska svoju pesničku drozd čierny. Hodnú chvíľku po ňom sa zapájajú do spoločného majálesového programu štebotom lastovička obyčajná, hrkútaním hrdlička záhradná a čvirikaním vrabec domový.
Večerná i nočná veselica
Večerná časť majálesu sa deje podľa rovnakého scenára ako jeho ranná fáza, ibaže operence odlietajú z tanečnej sály v obrátenom garde. Tie vtáčatá, ktoré prilietali ráno na ples prvé, opúšťajú tanečno-spevácky parket posledné, a tie, čo sa ráno na plesanie neponáhľali, náhlia sa večer zasa skôr do svojich nočných úkrytov. Večerný vtáčí majáles prechádza plynule do nočného plesu. Nočný koncert v prírodných zátišiach sa odohráva v réžii sov, lelka obyčajného, slávika obyčajného a škovránka stromového. Keď sa vláda noci chýli ku koncu, nočné vtáčie stvorenia utíchajú a prenechávajú parket opäť operencom s dennou aktivitou.
V oslnivých róbach
Operence prilietajú na majálesy v slávnostných šatách – samčeky vo vyžehlených frakoch a samičky v oslnivých plesových róbach. Po preperení na sklonku zimy sa vtáčence zaodejú do nových svadobných šiat, a tak farby na plesových smokingoch samčekov a róbach samičiek žiaria novotou. Majálesy vtákov sú doslova módnou prehliadkou odevov všakovakých strihov a farieb. Svadobné páry niektorých druhov operencov, ako sú napríklad bociany, ďatle, drozdy, kolibkáriky, ľabtušky, penice či volavky, sa predvádzajú v rovnakom ošatení. Zamilované vtáčie dvojice iných druhov, ako sú hlucháne, hýle, kačice, pinky, strnádky či tetrovy, sa predstavujú vo farebne i strihovo odlišných odevoch. Žiarivé plesové oblečenie predvádzajú včelárik zlatý a stehlík obyčajný.
Aj krakľa belasá, vlha obyčajná a pinka obyčajná sa môžu popýšiť krásnymi odevmi. Najkrajšia módna prehliadka operencov býva vždy na hladine močiarov, rybníkov alebo umelých vodných nádrží. Uprostred hlavného vodného móla defilujú v podmanivých snehobielych róbach trvalé páriky labutí veľkých. Na priľahlej časti hlavného vodného móla predvádzajú najnovšie modely šiat dvojice zaľúbencov chochlačiek vrkočatých, sivých a bielookých. Na susednej hladine močiara sa predstavujú v svadobných šatách popárené kačice divé, chrapky, chrapačky, chripľavky a ostrochvosté. V pobrežnom záraste tŕstia plávajú partnerské dvojice potápok chochlatých, červenohrdlých, čiernokrkých a malých. V pálkovom ostrovčeku uprostred rybníka predvádza v charakteristickej vyšponovanej póze svoj maskáčový odev bučiak veľký, ktorý mu v meravom vzpriamenom stoji zaručuje absolútnu neviditeľnosť pre potenciálnych predátorov. V plytkých okrajových častiach močiara postávajú, túliac sa nežne k sebe, zamilované dvojice beluší veľkých, volaviek popolavých a purpurových.
Príroda lekárom
Účastník módnej prehliadky jarnej kolekcie vtáčích odevov nevie, kam sa skôr pozrieť. Všetky modely šiat vtákov sú originálne. Každý operenec má jedinečný model, aký už nemá nijaký iný vtáčik, a tak medzi plesajúcimi operencami nie je vôbec dôvod na závisť. Nonstop dvadsaťštyrihodinový vtáčí majáles má svoje neopakovateľné čaro, ktoré nemožno zažiť nikde inde, len na javisku prírody. Aj preto si treba počas mesiaca lásky naordinovať dennodenné návštevy prírodných zátiší a čo najviac nasávať jedinečnú atmosféru prírody, ktorá má na organizmus človeka mimoriadne liečivé účinky.
Text a foto doc. Ing. Miroslav Saniga, CSc.
ÚEL SAV Staré Hory