Pomalšia rotácia Zeme

Doba jedného otočenia Zeme okolo svojej osi sa vplyvom mnohých faktorov, okrem iného aj globálnych klimatických zmien, postupne mení.

To, že naša zemeguľa rotuje okolo svojej osi a spôsobuje striedanie dňa a noci, vedia už žiaci základných škôl. Zbežné pozorovania – laické i odborné – nás utvrdzujú v tom, že zemeguľa sa okolo svojej osi otáča konštantnou rýchlosťou, pričom jedno otočenie trvá 86 400 sekúnd. Tento poznatok platil od dávnoveku a vlastne by platil doteraz, keby sa prístroje na meranie času postupne nezlepšovali tak, že už dokážu merať časové intervaly, ktoré sú zlomkami milisekundy. Tieto zložité prístroje nám povedia, že jedno otočenie zemegule netrvá presne 86 400 sekúnd, ale iba približne 86 400 sekúnd.

Vizualizácia NASA Earth Observatory/Robert Simmon, Suomi NPP VIIRS, Chris Elvidge (NOAA National Geophysical Data Center)

V dôsledku mnohých faktorov, ktorými sú napríklad pohyby tektonických platní, zmeny v rotácii vnútorného jadra a gravitačné pôsobenie Mesiaca, sa môže doba jednej rotácie Zeme okolo osi zmeniť za rok o malé zlomky milisekundy. Ďalším javom je kolísanie osi rotácie. Nové štúdie, ktoré využívajú prvky umelej inteligencie (AI) na monitorovanie vplyvov klimatických zmien na rotáciu Zeme, ukázali, že naše dni sa predlžujú a kolísanie osi Zeme bude v budúcnosti výraznejšie. No netreba mať obavy, pretože ani jeden ani druhý efekt nepocítime. Tieto zmeny však môžu mať veľký vplyv na ľudstvo z dlhodobého hľadiska. Postupne môžu vyvolať sekundárne efekty vrátane nevyhnutného zavedenia negatívnych priestupných sekúnd, problémov vo vesmírnych letoch a zmien vo vnútornom jadre planéty.
Dĺžka dňa sa však menila už oddávna. Pred približne miliardou rokov trvalo našej planéte vykonanie jedného otočenia sa iba 19 hodín a až neskôr spomalila na rýchlosť 24 hodín. Ďalším faktorom, ktorý môže ovplyvniť dĺžku dňa, sú ľudskou činnosťou spôsobované klimatické zmeny. Vedci ešte len začali zisťovať, ako to ovplyvní rotáciu planéty v najbližších rokoch. Počas niekoľkých minulých desaťročí sa rýchlosť topenia sa ľadu v polárnych regiónoch našej zemegule, najmä v oblastiach Grónska a Antarktídy, podstatne zvýšila, a to najmä v dôsledku globálneho otepľovania. Väčšina tejto nadbytočnej vody sa zhromažďuje blízko rovníka, čo vedie k nepatrnému vydutiu planéty okolo rovníka, a to zasa spôsobuje spomalenie jej rotácie. Globálne klimatické zmeny ovplyvňujú aj kolísanie osi, okolo ktorej naša Zem rotuje.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 9/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.