Astronómovia už urobili približne dvadsať snímok umierajúcich hviezd vo fáze pred výbuchom supernovy. Všetky sa nachádzajú v našej Galaxii. Tentoraz sa im však po prvýkrát podarilo získať detailnú snímku takejto hviezdy v inej galaxii.
Novo nasnímaná hviezda s označením WOH G64 leží vo Veľkom Magellanovom oblaku, jednej z menších galaxií obiehajúcich okolo Mliečnej cesty. Nachádza sa 160-tisíc svetelných rokov od nás a astronómovia o nej vedia už desiatky rokov. Hviezdu sa napokon podarilo zobraziť vďaka pôsobivej ostrosti, ktorú vedcom ponúka interferometer VLTI v Čile.
Hviezda pred výbuchom
V iných galaxiách sa nachádza obrovský počet takýchto hviezd, sú však tak ďaleko, že detailné pozorovanie hoci len jedinej z nich by bolo nesmierne náročné. Hviezda WOH G64, ktorej priemer je približne dvetisíckrát väčší než priemer nášho Slnka, je klasifikovaná ako tzv. červený nadobor. Astrofyzik Keiichi Ohnaka z Universidad Andrés Bello v Čile a jeho kolegovia sa o tento objekt dlho zaujímali. Už v rokoch 2005 a 2007 využili Very Large Telescope Interferometer (VLTI) na Európskom južnom observatóriu (ESO) v čilskej púšti Atacama, aby zistili viac o vlastnostiach tejto hviezdy a v nasledujúcich rokoch pokračovali v jej štúdiu.

Skutočná snímka hviezdy však naďalej unikala. S tým musela skupina počkať na vývoj jedného z prístrojov druhej generácie VLTI s názvom GRAVITY. Potom, ako porovnali svoje nové výsledky s predchádzajúcim pozorovaním WOH G64, s prekvapením zistili, že jasnosť hviezdy za posledných desať rokov poklesla. Zistili sme, že táto hviezda posledných 10 rokov prechádza výraznými zmenami, čo nám poskytuje vzácnu príležitosť sledovať jej život v reálnom čase, približuje Gerd Weigelt, profesor astronómie na Inštitúte Maxa Plancka pre rádioastronómiu v nemeckom Bonne a spoluautor štúdie publikovanej v časopise Astronomy & Astrophysics. Nové pozorovania ukazujú hviezdu chrliacu plyn a prach v poslednej fáze pred tým, než sa stane supernovou. Objavili sme zámotok v tvare vajca, ktorý hviezdu tesne obklopuje, dodáva K. Ohnaka. V záverečnej fáze svojho života sa červené nadobry, ako je WOH G64, zbavujú vonkajších vrstiev plynu a prachu v procese, ktorý môže trvať až tisíce rokov.
Neobvyklý zámotok
Snímka ukazuje, že zámotok okolo WOH G64 je pretiahnutý, čo vedcov, ktorí na základe predchádzajúcich pozorovaní a počítačových modelov očakávali iný tvar, prekvapilo. Vajcovitý tvar zámotku by sa podľa nich mohol dať vysvetliť buď vyvrhovaním materiálu hviezdou, alebo vplyvom dosiaľ neobjavenej hviezdy – sprievodcu. Podľa astronómov vyvrhnutý materiál môže byť tiež príčinou stmavnutia a neočakávaného tvaru prachového zámotku okolo hviezdy. Môže to súvisieť s drastickým vyvrhnutím materiálu z umierajúcej hviezdy pred výbuchom supernovy, poznamenal K. Ohnaka.
Táto hviezda je jednou z najextrémnejších svojho druhu a každá ďalšia veľká zmena ju môže priblížiť k explozívnemu koncu, objasnil Jacco van Loon, riaditeľ Keele Observatory na Keele University vo Veľkej Británii, ktorý WOH G64 dlhodobo pozoruje. S tým, ako hviezda postupne slabne, je získanie ďalších detailných snímok čoraz ťažšie, a to aj pre prístroje ako VLTI. Plánované vylepšenia pozorovacích modulov k ďalekohľadu, ako je budúci GRAVITY+, sľubujú, že sa to čoskoro zmení. Podobné nasledujúce pozorovania pomocou prístrojov ESO budú dôležité pre pochopenie toho, čo sa vo hviezde deje, dodal K. Ohnaka.
RNDr. Zdeněk Komárek