Podľa vedcov by bielkovina, ktorá sa nachádza v ľudskom pote, mohla poskytovať ochranu pred Borrelia burgdorferi, baktériou prenášanou kliešťami a spôsobujúcou lymskú boreliózu. Keď sa hovorilo o rizikových faktoroch nákazy boreliózou, nikdy sa neskúmala dôležitosť toho, či sa potíte a či máte v pote nejakú ochranu, uviedol imunológ Michal Tal z Massachusettského technologického inštitútu.
M. Tal a jeho kolegovia hľadali gény, pre ktoré sú niektorí ľudia náchylnejší na boreliózu. Analyzovali genetické údaje od približne 620 000 ľudí z Fínska a Estónska, pričom vo viac ako 25 000 prípadoch u nich bola diagnostikovaná borelióza. Analýza odhalila tri kandidátske gény. Dva z nich kódujú proteíny pomáhajúce telu identifikovať cudzích útočníkov. Tretí gén kóduje SCGB1D2, proteín, ktorý sa vytvára v potných žľazách a môže sa objaviť na koži – v prvej línii obrany proti kliešťom.
V laboratórnych miskách tento proteín zastavil rast B. burgdorferi a myši, ktorým bol podaný spolu s baktériami, sa nenakazili. Až 40 % ľudí v štúdii ho však malo zmutovaný a na obmedzenie rastu baktérií ho bolo potrebné až dvakrát viac. Podľa vedcov by sa SCGB1D2 mohol v budúcnosti využiť pri liečbe boreliózy, najčastejšej infekcie prenášanej kliešťami v Európe.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP