V polovici minulého mesiaca odovzdali na podujatí IT Gala prestížne ocenenia IT spoločnostiam a osobnostiam za rok 2016.
Neformálne združenie slovenských žurnalistov a členov profesijných združení v oblasti informačných technológií a telekomunikácií už šestnásty raz udelilo prestížne ocenenia v IT oblasti. Odborná komisia vyberala z viac ako 200 osobností, firiem, produktov a projektov. Čo nás zaujalo?
IT osobnosť 2016
IT osobnosťou sa tento rok stala Mária Bieliková, profesorka, dekanka FIIT STU v Bratislave. Profesorka Bieliková posúva výskum do tém, ktoré sú blízke IT priemyslu na Slovensku, a prepája výskum s priemyslom. Vedie Výskumné centrum používateľského zážitku a interakcie, zriadila na fakulte Centrum priemyselného výskumu, vedie úspešnú výskumnú skupinu PeWe, známu aj v zahraničí. Je členkou správnej rady Výskumného centra EK, členkou viacerých profesijných organizácií, vedeckých a odborných výborov, redakčnej rady prestížnych vedeckých časopisov. Má plno úspešných študentov, ktorí sa na podujatí IT Gala zúčastnili ako zakladatelia alebo zamestnanci úspešných IT firiem.
Aplikácia plánuje dovolenku
Víťazom kategórie IT FIRMA sa stala spoločnosť Sygic, a. s., produkujúca navigačné systémy do áut. Keďže sa predávajú cez internet prostredníctvom distribučných kanálov Google Play a Apple App Store, má k nim prístup celý svet. Malej slovenskej firme sa tak podarilo predať svoj produkt zatiaľ 150 miliónom individuálnych používateľov. A má aj prvú navigáciu na svete s MirrorLink certifikáciou pre Connected Car Consortium. Znamená to, že si majiteľ auta pripojí káblom svoj smartfón s navigáciou do informačného systému auta a všetky dáta má na displeji auta. Má k dispozícii potom oveľa viac údajov, napríklad o policajných hliadkach, dopravných zápchach, nehodách či iných obmedzeniach na ceste, no môže aj sám zadať do systému prekážky, ktoré vidí na ceste – odletené koleso, opitého chodca a pod. Jesennou novinkou spoločnosti je projekt virtuálnej reality ako cestovateľského sprievodcu. Hoci sa táto aplikácia stále napĺňa, už teraz dokáže naplánovať napríklad v Barcelone rodine s deťmi trojdňovú dovolenku s atrakciami alebo milovníkovi umenia odporučí cestu k najzaujímavejším múzeám.
Akademická sieť je najlepšia
V kategórii IT PROJEKT získal ocenenie projekt Slovenská akademická dátová sieť SANET. Dátová optická sieť spája univerzity, pracoviská SAV, výskumné ústavy, knižnice, univerzitné nemocnice, niektoré štátne inštitúcie, mestá a aj stredné či základné školy. Rýchlosť pripojenia je minimálne 1/10 Gbit/s; pripojenie do európskej vysokorýchlostnej dátovej siete pre vedu, výskum a vzdelávanie GEANT prebieha rýchlosťou 20 Gbit/s a do siete internet rýchlosťou 60 Gbit/s.
Ďalšími kandidátmi na toto ocenenie boli projekty Portál e-VUC a Waste:IT. O projekte Waste:IT sme už písali podrobnejšie približne pred rokom, keď sme predstavili nitriansku firmu, zameranú na efektivitu vysýpania smetných nádob, plánovania trás pre zberné vozidlá a pozývajúcu verejnosť, aby sa aktívne starala o okolie svojich bydlísk. Cieľom projektu Portál e-VUC je sprístupniť občanom na jednom mieste informácie, ktoré pri svojej činnosti ponúkajú samosprávne kraje. Na webovej stránke projektu nájde obyvateľ príslušného kraja všetky údaje o lekároch, lekárňach, pohotovostných službách a podobne, čo mu pomôže zorientovať sa pri ich hľadaní.
Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 10/2016.
Časopis Quark si môžete objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk
Jana Matejíčková