Americkí výskumníci našli v severozápadnej časti Tibetskej plošiny v ľade v dvoch vyvŕtaných jadrách starodávne vírusy a baktérie. Kým ľadové jadrá poskytujú informácie o klíme pre desiatkami až stovkami tisíc rokov, štúdium mikróbov je vystavené extrémne nízkym množstvám biomasy, a tak o sprievodných vírusoch nie je nič známe, uviedol šéf tímu Zhi-Ping Zhong z Byrdovho polárneho a klimatického výskumného centre a Katedry mikrobiológie Ohijskej štátnej univerzity.
Vedci vŕtali do ľadovca do hĺbky 50 metrov a získali tým dve ľadové jadrá. Zaviedli sme ultračisté mikrobiálne a vírusové postupy odberu vzoriek z ľadovca, ktoré dopĺňajú predchádzajúce metódy dekontaminácie, vysvetlil Dr. Zhong. Vďaka mikrobiologickým technikám na identifikáciu mikróbov vo vzorkách výskumníci analyzovali mikrobiálne a vírusové spoločenstvá vo vzorkách 520 až 15 000 rokov starého ľadovca. Vzorky obsahovali 254 rodov baktérií, z ktorých 118 bolo identifikovaných na úrovni rodu. Mikróby sa v oboch jadrách výrazne líšili a pravdepodobne predstavovali veľmi odlišné klimatické podmienky v čase ukladania.
Analýza odhalila aj 33 vírusových populácií, ktoré predstavovali štyri známe rody a pravdepodobne 28 nových vírusových rodov. Podľa vedcov výskum poskytol základné informácie o ľadovcových vírusoch, z ktorých niektoré sa zdajú byť spojené s dominantnými mikróbmi v týchto ekosystémoch. Vedci zároveň upozorňujú, že v dôsledku globálneho otepľovania a topenia sa ľadovcov môže dôjsť aj k uvoľneniu vírusov.
Zo stránky ScienceAlert spracovala BP