V blízkosti južného cípu Južnej Ameriky začali ľudia maľovať v jaskyniach už pred 8 200 rokmi, teda o niekoľko tisícročí skôr, ako sa predpokladalo. Datovanie vyobrazení v jaskyni v Argentíne naznačuje, že išlo o tradíciu, ktorá trvala viac ako 3 000 rokov a skončila sa približne pred 5 100 rokmi.
Jaskyňa známa ako Cueva Huenul 1 leží v severozápadnej Patagónii. Na jej vnútornej stene a časti stropu sa nachádza 895 maľovaných vzorov, geometrických tvarov, krížových línií a zobrazení ľudí a lám guanako. Podľa archeologičky Guadalupe Romero Villanuevovej a jej kolegov starovekí Juhoameričania maľovali vzory počas približne 130 generácií, zrejme s cieľom zachovať kultúrne poznatky, ktoré mali spoločné regionálne skupiny lovcov a zberačov. Suché podmienky udržiavali Južnú Ameriku riedko osídlenú. Malé, rozptýlené skupiny podľa vedcov potrebovali centrálne miesto, aby si vizuálne uchovali svoje ekologické a rituálne know-how.
Ľudia sa do jaskyne prvýkrát dostali pred približne 11 700 rokmi. V čase, keď sa v jaskyni vytvárali umelecké diela, sa v nej neobjavili žiadne stopy po love a iných každodenných činnostiach. Ukazuje to na prerod z miesta všeobecného využitia na osobitné miesto na uchovávanie kultúrnych poznatkov prostredníctvom maľovaných obrazov.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP