Muž s dierou v čele, ktorý bol pochovaný na území súčasnej Alabamy približne pred 3 000 až 5 000 rokmi, predstavuje najstarší známy prípad operácie lebky v Severnej Amerike. Bioarcheologička Diana Simpsonová z Nevadskej univerzity v Las Vegas uviedla, že poškodenia okolo oválneho otvoru v lebke naznačujú, že niekto odstránil časť kosti, zrejme aby zmenšil opuch mozgu spôsobený násilným útokom alebo vážnym pádom. Opätovný rast kostí na okrajoch lebečného otvoru naznačuje, že muž žil ešte rok po operácii.
Podľa najstarších nálezov zo severnej Afriky z územia súčasného Maroka tam došlo k operácii lebky už pred 13 000 rokmi. V Severnej Amerike sa doteraz najstaršie dôkazy o takomto zásahu datovali do obdobia najviac pred asi 1 000 rokmi. Nový držiteľ severoamerického rekordu bol zrejme šaman. Jeho hrob obsahoval rituálne predmety podobné tým, ktoré sa našli v hroboch šamanov na neďalekých lovecko-zberačských lokalitách z obdobia pred 3 000 až 5 000 rokmi.
Hrob tohto muža a 162 ďalších hrobov na lokalite Little Bear Creek, mohyle pokrytej mušľami, objavili už dávnejšie. D. Simpsonová skúmala kostru a hrobové predmety predtým, ako boli nálezy vrátené miestnym indiánskym komunitám na opätovné pochovanie.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP