Prechodný september

V piatok 23. septembra podľa kalendára nastane jesenná rovnodennosť, ktorá ukončí obdobie astronomického leta a ohlási astronomickú jeseň. V meteorologickom kalendári je tento mesiac jesenný už od jeho prvého dňa. Z hľadiska denných teplôt však takýto predel nebýva ostrý a jasný.

Foto Pixabay

Mesiac september má podobný teplotný režim ako mesiac máj – práve v septembri po druhý raz kvitnú mnohé druhy rastlín, ktoré prvýkrát kvitli v máji. September má v strednej Európe najmenšiu priemernú mesačnú oblačnosť zo všetkých mesiacov v roku. Štatisticky síce nie je slnečnejší ako august, je to však iba v dôsledku skracujúcej sa dĺžky dňa.

Stále letné teploty

September je síce už prvým jesenným mesiacom, ale ešte vždy s letnými teplotami. Vo všeobecnosti na väčšine územia Slovenska panuje v septembri ešte veľmi príjemné počasie s teplotami nad 20 °C. V priemere sa v najteplejších oblastiach Slovenska v septembri vyskytuje sedem až deväť letných dní (nad 25 °C) a nechýbajú aj tropické dni (nad 30 °C). Najviac dní s tropickými teplotami počas septembra sme mali za posledné obdobie v roku 2016. V Stupave bolo vtedy takýchto dní s teplotami nad 30 °C až sedem, pričom posledný takýto deň sme zaznamenali ešte 14. septembra 2016.
Nie vždy však musí byť začiatok septembra taký teplý. Napríklad na Lomnickom štíte sa od 28. augusta do 11. septembra 1993 vyskytovala súvislá snehová pokrývka s maximom 7. septembra, a to až 35 cm snehu.
Začiatok jesene dokáže byť aj mimoriadne vlhký. V Stupave medzi 1. a 4. septembrom 2018 napršalo až 128,4 mm zrážok. Rekord v množstve spadnutých zrážok za 24 hodín na meteorologickej stanici v Stupave si drží práve 1. september 2018, keď spadlo až 58,2 mm zrážok.

Mariánske a babie leto

Foto P. Štefančin

Z fenologického hľadiska sa obdobie jesene delí na skorú jeseň, čiže do dozretia plodov pagaštana konského a žaluďov, plná jeseň nastáva, keď sa zafarbia listy brezy, bukov a dubov a nakoniec prichádza neskorá jeseň, keď opadnú listy buka a duba letného.
Koniec augusta alebo začiatok septembra môže často priniesť dočasné ochladenie a predovšetkým zrážky. Po krátkodobom ochladení sa však väčšinou veľmi rýchlo vráti slnečné a teplé počasie a mnohí si práve toto obdobie zamieňajú za babie leto.
V skutočnosti však nejde o babie leto, ale o pokračujúce neskoré, tzv. mariánske leto. Pod babím alebo aj indiánskym letom (v rôznych krajinách má ďalšie označenia, často podľa svätca, na ktorého vtedy pripadá sviatok, Michalovo leto, Lukášovo leto a pod.) sa rozumie zdanlivý návrat leta v období neskorého septembra a často aj začiatku októbra. V našich podmienkach ide o meteorologickú singularitu vyvolanú anticyklónou zotrvávajúcou nad strednou a juhovýchodnou Európou. Mariánske leto prichádza z tohto pohľadu skôr a obyčajne aj s oveľa vyššími maximálnymi a minimálnymi dennými teplotami.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 9/2022. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Peter Štefančin
pocasiepodlupou.sk