Nedostatočná vlhkosť v dome je problémom, o ktorom sa veľa nehovorí, no dokáže výrazne ovplyvniť komfort aj zdravie človeka. Vyskytuje sa najmä v chladnom období, v ktorom vzduch kvôli nízkej teplote nedokáže udržať vlhkosť. Dôvodov vzniku tohto javu je viac, rovnako ako riešení. Ako proti nemu bojovať?
Prečo sa vo vzduchu nedokáže udržať vodná para?
Vzduch je zmes viacerých plynov. Základ predstavujú kyslík (21 %) a dusík (78 %). Posledné 1 % tvoria iné plynné látky, ako napríklad oxid uhličitý, vodná para, vzácne plyny či zmes znečisťujúcich látok.
Množstvo vodnej pary vo vzduchu sa odlišuje najmä v závislosti od ročného obdobia. Platí, že na jar a v lete je vzduch vlhký. Vďaka vyššej teplote totiž dokáže lepšie viazať molekuly vody. Presný opak nastáva koncom jesene a v zime, keď je viazanie vody náročnejšie.
Suchý vzduch je bežným javom. Ľudia sa s ním stretávali aj v minulosti. Za posledných 50 rokov sa však situácia výrazne zhoršila, a to najmä z dvoch dôvodov: zvýšenia vnútornej teploty o približne 5 °C (kúrenie vo všeobecnosti vysušuje vzduch rovnako ako klimatizácia) a zväčšenia obytnej plochy.
Aké má prejavy?
Prvé prejavy vzduchu bez potrebnej vlhkosti sú menšie a často zanedbateľné. Obyvatelia takéhoto priestoru pociťujú svrbenie alebo nepríjemnú suchosť očí a pokožky, majú popraskané pery a často ich bolí hrdlo. Po dlhšom čase sa môžu objaviť aj kašeľ, začervenané miesta na koži či krvácanie z nosa.
Každý to znášame inak. Niektorí pociťujú len mierne príznaky, iní zasa môžu bojovať s rôznymi zdravotnými problémami. Vo všeobecnosti však platí, že najhoršie vzduch bez potrebnej vlhkosti znášajú osoby s astmou, alergiami alebo inými respiračnými ochoreniami. Suchá vnútorná klíma následne dokáže ovplyvniť aj zariadenie v priestore, ako napríklad parkety alebo drevený nábytok, ktorý môže začať praskať.
Vlhkosť a voda v tele
Dôvodom, prečo na suchý vzduch ľudia nereagujú príliš dobre, je zloženie nášho tela, ktoré je zo 60 až 80 % tvorené vodou. Ak sa teda vlhkosť vo vzduchu zníži, dokážeme si to všimnúť takmer okamžite.
Voda je súčasťou každého orgánu v ľudskom organizme. Mozog a srdce obsahujú približne 73 % vody a pľúca až 83 %. V suchom prostredí sa preto nielen zle dýcha, ale takisto sa v ňom ťažšie sústredí na prácu alebo učenie.
Takýto vzduch dokáže okrem toho vplývať aj na pocit chladu, pretože urýchľuje odparovanie vlhkosti z pokožky, čím ju výrazne ochladzuje. Pri rovnakej teplote sa tak môžete v zime cítiť chladnejšie ako v lete.
Odporúčaná vlhkosť v interiéri
Vlhkosť v interiéri dokáže počas zimy klesnúť na 20 %, niekedy aj na 10 %. Daný vzduch dokáže zapríčiniť nielen podráždenie, ale tiež rôzne zapálené ekzémy. V niektorých prípadoch môže byť spúšťačom alergií.
Odporúčaná vlhkosť v interiéri sa pohybuje od 30 % do 60 % v závislosti od sezóny. Nižšie ani vyššie hodnoty nie sú vhodné pre zdravie, dobrý pocit ani pre nábytok a ďalšie zariadenie nachádzajúce sa v takom priestore.
Ako udržiavať v miestnostiach správnu vlhkosť?
Proti suchému vzduchu sa dá v súčasnosti bojovať viacerými spôsobmi. Ideálne je zaobstarať si vlhkomer, podľa ktorého zistíte, aká úroveň vlhkosti sa v interiéri nachádza. Ak je nízka, najlepším riešením je zvlhčovač vzduchu, ktorý môže disponovať rôznymi dodatočnými funkciami, ako je napríklad ionizátor. Lacnejšou alternatívou je rozmiestnenie misiek s vodou na miesta v blízkosti zdroja tepla alebo prevesenie mokrých utierok cez radiátor.
V boji proti takému vzduchu dokážu pomôcť aj živé rastliny, ktoré zvyšujú pocit pohody a uvoľňujú do priestoru vlhkosť. Okrem väčších paliem sú vhodné aj veľké zelené steny z machu.
Tento článok je sponzorovaným obsahom.