Analýza stoviek fosílnych zubov primátov z Fajjúmskej oázy, púštnej kotliny v Egypte, ukázala, že len niekoľko z nich bolo zlomených. Naznačuje to, že zvieratá častejšie konzumovali ľahko požuteľné potraviny, napríklad ovocie, než tvrdé semená alebo orechy, ktoré by mohli spôsobiť poškodenie zubov.
Zuby patrili piatim rodom primátov vrátane Propliopithecus, Apidium a Aegyptopithecus a sú staré približne 29 až 35 miliónov rokov. Takto staré fosílie pochádzajú z obdobia, keď ešte existoval posledný spoločný predok opíc vrátane človeka a afrických a ázijských opíc, vysvetľuje zubný antropológ Ian Towle z Centro Nacional de Investigación sobre la Evolución Humana v Burgose v Španielsku. Výskum podľa neho umožňuje nahliadnuť do našej vlastnej evolúcie a zmien v stravovaní v priebehu času.
Len asi 5 % zubov bolo zlomených. To je presne na spodnej hranici toho, čo vidíme pri žijúcich primátoch, pri ktorých 4 až 40 % zubov vykazuje poškodenie potravou, hovorí I. Towle. Druhy, ktoré konzumujú tvrdú potravu, môžu mať zlomeniny až na polovici zubov. Pri tých, ktoré konzumujú prevažne mäkkú potravu, ako sú hmyz a ovocie, býva poškodených menej ako 10 %. Dva jedince rodu Propliopithecus mali zubné kazy, čo naznačuje, že výberom mäkkej potravy mohlo byť sladké ovocie.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP