Konflikty medzi malými skupinami ľudí sa odohrávali už od úsvitu nášho druhu, ale historici sa domnievali, že rozsiahle vojny sa začali až pred približne 4 000 rokmi. Štúdia publikovaná v časopise Scientific Reports však posúva tento dátum o ďalších 1 000 rokov.
Vedci analyzovali pozostatky viac ako 300 ľudí a kamenné zbrane z pohrebiska s rozlohou 20 štvorcových metrov v severnom Španielsku. Podľa rádiokarbónového datovania pochádzajú kosti z obdobia medzi rokmi 3380 a 3000 pred n. l., teda dávno pred vznikom štátov. Takmer štvrtina pozostatkov niesla stopy po údere tupým predmetom alebo bodnutí.
Keď v roku 1985 nálezisko objavili, archeológovia pripisovali úmrtia jednorazovému masakru, potýčke v rámci jednej skupiny. Nová analýza však naznačuje, že došlo k násiliu väčšieho rozsahu. Mnohé rany vykazujú známky zahojenia, čo nasvedčuje dlhšiemu konfliktu. Pozostatky tiež patria vo väčšej miere mladým mužom, čo naznačuje existenciu triedy bojovníkov. Čo vyvolalo takéto násilie, zostáva záhadou, ale existujú náznaky. Pozostatky vykazovali známky podvýživy a archeologické nálezy ukazujú, že ľudia z tejto skupiny a ďalší z okolia mali odlišnú stravu a pohrebné rituály. Naznačuje to, že ku konfliktu mohli prispieť nerovnosť, zmena sociálnych štruktúr alebo nedostatok zdrojov.
Zo stránky Science spracovala BP