Väčšina motýľov má na krídlach pestré, nápadné vzory. Niektoré, ako napríklad motýľ Greta oto, majú priehľadné krídla, aby sa skryli.
Vedci pri hľadaní odpovede ako to robia, dali krídla Greta oto pod mikroskop. Ako uvádzajú v májovom vydaní Journal of Experimental Biology, tento hmyz vďačí za svoju nenápadnosť šupinkám, ktoré dodávajú priehľadnej membráne krídel antireflexné vlastnosti.
Aarona Pomerantza z Kalifornskej univerzity v Berkeley fascinovali tieto motýle počas výskumu v Peru: Boli zaujímavé a záhadné ako malé, neviditeľné lietadlá, ktoré sa kĺžu dažďovým lesom. A. Pomerantz s kolegami zistili, že čierne okraje krídel Greta oto sú husto pokryté plochými šupinami podobnými listom. Na priehľadných plochách nachádzali úzke šupiny podobné štetinám, ktoré boli redšie. Človek by si myslel, že najjednoduchším riešením by bolo nemať žiadne šupiny, hovorí biológ Nipam Patel z Morského biologického laboratória v Massachusetts. Motýle však potrebujú aspoň nejaké: napríklad šupiny, ktoré odpudzujú vodu a pomáhajú zabrániť zlepeniu krídel, keď prší.
Štruktúra krídlovej blany Greta oto znižuje odlesky priehľadných častí krídla. Keby bol povrch plochý, náhla zmena optických vlastností medzi vzduchom a krídlom by spôsobila, že svetlo by sa odrážalo od povrchu krídla a znižovalo by priehľadnosť. Povrch membrány však pokrýva sústava hrbolčekov, ktoré vytvárajú jemnejší prechod medzi optickými vlastnosťami vzduchu a krídla. To umožňuje, aby viac svetla prešlo cez krídlo a neodrážalo sa od neho.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP