Superatómy sú zhluky atómov, ktoré majú schopnosť napodobňovať vlastnosti iných prvkov. Teraz sa vedcom prvýkrát podarilo spojiť superatómy do molekúl. Tie by sa mohli stať základom pokročilých magnetických materiálov a elektroniky.
Chemici začali vytvárať superatómy, keď zistili, že určité usporiadanie atómov sa môže správať ako jediný atóm iného prvku. Superatómy združia svoje elektróny v obale okolo centrálneho jadra, a keďže elektrónové obaly určujú chemické vlastnosti atómu, aj superatómy získajú chemické vlastnosti od svojich elektrónov.
„Bežné atómy prvkov majú určité vlastnosti,“ hovorí Shiv Khanna z Virginia Commonwealth University v Richmonde, jeden z priekopníkov výskumu superatómov. „Ale pretože superatómy sa skladajú z mnohých častíc, možno niektoré súčasti vymeniť, čím sa získajú nové vlastnosti.“ V prírode sa vraj také niečo nevyskytuje.
Teraz tím vedený Xavierom Royom z Columbia University v New Yorku posunul koncepciu ešte o krok ďalej tým, že zostavil dvojice alebo trojice superatómov, teda akýsi jednoduchý druh molekuly.
Jadro svojho superatómu vytvorili zo šiestich atómov kobaltu a ôsmich atómov selénu, potom k nim pridali „prívesky“ (ligandy) z rôznych iných atómov. Ligandy boli zvolené tak, aby do seba zapadali a napodobňovali chemickú väzbu.
„Naším cieľom je vytvoriť veci, kde celok je viac než len súčet jednotlivých častí,“ hovorí Roy. „Máme záujem o nové typy magnetického a vodivého materiálu. Riadením spájania superatómov možno teraz prispôsobovať vlastnosti týchto materiálov.“
Tím chce vytvárať veľké zhluky superatómov s vlastnosťami „šitými na mieru“, ktoré by poskytli základ pre nové druhy elektroniky a senzorov.
Zdroj: PC Revue
Foto pixabay