Záhadné púštne útvary nazývané jardangy sa môžu nápadne podobať na sediaceho leva – až tak, že podľa vedcov mohli inšpirovať starovekých Egypťanov k vytesaniu Sfingy. Nevie sa, ako presne sa jardangy začínajú formovať, ale objavujú sa v púštnych oblastiach, kde vietor obrusuje obnažené skaly do prúdnicových hrebeňov smerujúcich proti prevládajúcim vetrom.
Matematik Leif Ristroph z Newyorskej univerzity s kolegami skúmajú, ako prírodné útvary rastú a menia sa. Využívajú na to vodný tunel, ktorý sa inak používa na štúdium prúdenia tekutín okolo pevných objektov, ako sú napríklad krídla. To, čo robíme a čo je tak trochu zneužitím tohto zariadenia, je, že doň vložíme veci ako kus ľadu a sledujeme, ako sa mení jeho tvar, alebo v tomto prípade kus bahna, hovorí L. Ristroph.
Z hlinenej hmoty tvarujú počiatočnú guľu, do ktorej vložia kúsky plastu, aby predstavovali tvrdšie časti prírodnej horniny. Potom ju vložia do vodného tunela, aby pod vetrom z vody erodovala. Ich zariadenie vytvára minijardangy podobné sfingám. Na počiatočnom tvare gule veľmi nezáleží, ak sú plastové kúsky v náveternej polovici. Hlina umožnila výskumníkom sledovať vírivé prúdy okolo kvapky. To odhalilo niekoľko vzorov, ktoré teraz tím matematicky modeluje, vrátane turbulentnej hrivy vírov vrhaných spoza hlavy sfingy.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP