Tohtoročná výstava IFA 2020 v Berlíne bola hybridnou udalosťou: tri dni prednášok, prezentácií a uvedení produktov na trh sa uskutočnili v reálnom živote za prísnych zdravotných a bezpečnostných pravidiel, boli však doplnené novou virtuálnou platformou IFA, IFA Xtended Space.
Kvôli pandémii COVID-19 zaviedli organizátori špeciálneho vydania IFA 2020 prísne limity počtu priamych účastníkov. Za tri dni sa mohlo naživo stretnúť 6 100 účastníkov, oboznámiť sa s novými zariadeniami a diskutovať o príležitostiach pre globálny technologický priemysel. Priamo vo výstavisku sa prezentovalo 150 spoločností, ku ktorým sa pripojilo ďalších 1 350 vystavovateľov z 30 krajín na virtuálnej platforme IFA Xtended Space a IFA Virtual Market Place.
Zostať doma
Trh so spotrebnou elektronikou bol mierne turbulentný aj v predchádzajúcom období, pozitívne ho ovplyvňoval nárast kúpnej sily strednej triedy aj v menej rozvinutých krajinách a negatívne informácie o brexite či rôznych ekonomických sankciách. Rok 2020 je však diametrálne odlišný. V dôsledku pandemickej blokády COVID-19 na celom svete vznikla nová paradigma stay-at-home economy. Všetci sme mali možnosť presvedčiť sa o tom, aký dôležitý môže byť digitálny priemysel. Aj predtým sa hojne využívali rôzne moderné formy tímovej spolupráce, videokonferencií, videohovorov a taktiež sme viac alebo menej intenzívne online nakupovali. Ešte na začiatku tohto roku sme si však len ťažko vedeli tieto technológie a procesy predstaviť ako majoritné. Spôsob, akým ľudia používajú internet a mobilné technológie, sa v dôsledku pandémie neuveriteľne rýchlo rozvíjal a všetci sme za pochodu riešili a vyriešili veľa výzev, pričom tieto riešenia využívali moderné digitálne a komunikačné technológie.
Inteligentné systémy a servisné roboty
V reakcii na COVID-19 sa v rámci prevencie epidémií uplatňuje sociálny odstup, aby sa znížil vzájomný kontakt ľudí. To vedie k rastu obchodných príležitostí pre rôzne inteligentné bezobslužné systémy, či už jedno- alebo viacúčelové. Automatické a robotické zariadenia využívajúce AI sa úspešne a efektívne využívajú na funkcie prospievajúce k zníženiu rizika prenosu nákazy z človeka na človeka ako napríklad kontrola teploty pri vstupe do komerčných budov, čistenie a dezinfekcia veľkých priestorov či bezpečnostné hliadky kontrolujúce správanie ľudí, hlavne s dôrazom na dodržiavanie sociálneho odstupu. Podľa prognóz IFR (International Federation of Robotics) bude medziročný nárast trhu so servisnými robotmi minimálne 21 %. Aj bez ohľadu na pandémiu sa z najvyspelejších krajín sveta stali starnúce spoločnosti s čoraz menším počtom detí. Tento demografický trend si vyžaduje akceleráciu trhu servisných robotov s umelou inteligenciou a modernou 5G komunikáciou. Primárne sú preto potrebné obrovské investície na podporu rozvoja umelej inteligencie a robotiky. Sekundárne je to aj o psychológii a prekonaní strachu z technológií. Príkladom môže byť robot na roznášanie jedál a zber použitého riadu. Je to robotický vozík vybavený rozpoznávaním obrazu a ultrazvukovými senzormi. Pomocou automatického navigačného systému na báze umelej inteligencie si vytvorí mapu obsluhy. Je tiež vybavený inteligentnou funkciou rozpoznávania prekážok, ktorá zabráni kolízii s ľuďmi, a pri plnom nabití pracuje nepretržite viac ako 8 hodín. Zariadenia tohto typu nájdu uplatnenie nielen v reštauráciách, ale aj zariadeniach pre seniorov či nemocniciach. Iné roboty budú v nemocniciach vykonávať dezinfekciu priestorov, či už chemicky alebo pomocou UV žiarenia, zbierať kontaminovaný odpad, rozvážať lieky alebo dezinfekciu. Umelá inteligencia umožňuje robotom tohto typu pohybovať sa aj v dave ľudí a vykonávať dezinfekciu verejných priestorov. Takéto roboty budú fungovať v bežnej prevádzke denného čistenia v zdravotníckych zariadeniach aj ako náhrada za dodatočný personál v obdobiach epidémií.
Ľuboslav Lacko
Článok vznikol v spolupráci s NEXTECH