Proteínové monštrum

Americkí vedci nedávno objavili v riase Prymnesium parvum nový proteín, ktorý svojimi rozmermi prekonal aj doterajšieho rekordéra.

Foto Greg Southard, Texas Parks & Wildlife Department

Búrlivý rozvoj vedy a techniky najmä po druhej svetovej vojne viedol k vzniku nových termínov aj k rozšírenému používaniu už existujúcich slov, ktoré v kontexte nových objavov nadobudli modifikovaný význam. Ako príklad možno použiť slovo proteín, ktoré sa pred niekoľkými desaťročiami vyskytovalo najmä v slovnej komunikácii odborníkov. V súčasnosti ho vidíme vo výkladoch lekární a na stránkach rôznych časopisov, a to najmä ako adjektívum v reklamách na výživové proteínové doplnky, ktoré nám pomôžu pri liečbe neduhov rôzneho druhu. Trochu úsmevne pôsobia vedľa seba umiestnené reklamy na proteínové produkty – jeden pomôže schudnúť, druhý pribrať.
Proteíny sú esenciálne živiny pre ľudské telo. Sú jedným zo stavebných blokov ľudského tela a slúžia aj ako zdroj energie. Najdôležitejšou charakteristikou proteínov z nutričného pohľadu sú aminokyseliny vytvárajúce polymérové reťazce pospájané peptidovými väzbami. Väčšina proteínov v prírode je dlhých niekoľko nanometrov (nm) a má hmotnosť približne 50 kilodaltonov (kDa). Dalton je menej známa jednotka, ktorej symbolom je Da a je definovaná ako 1/12 hmotnosti neviazaného neutrálneho atómu v jeho nukleárnom a elektrónovom základnom stave a v pokoji. Nepatrí do sústavy SI a používajú ju fyzici a chemici na vyjadrenie hmotnosti molekúl, atómových a jadrových častíc. Jednotka dalton je pomenovaná podľa anglického fyzika Johna Daltona (1766 – 1844).
Nedávno však americkí vedci objavili proteín, ktorý je v porovnaní s bežným proteínom skutočné monštrum: nový proteín, ktorý dostal ťažko vysloviteľné pomenovanie PKZILLA-1, môže mať dĺžku až 1 250 nm a hmotnosť 4 730 kDa. Svojimi hodnotami prekonal doterajšieho rekordéra, ktorým bol titín, proteín v ľudských svaloch. Ten má dĺžku do 1 000 nm a hmotnosť 3 990 kDa. Nový rekordný proteín pochádza z riasy Prymnesium parvum, ktorá občas ničí život aj v našich vodných plochách (napr. v jazere v Košiciach). Nový rekordný proteín má aj svoju slabšiu verziu PKZILLA-2, ktorá má hmotnosť 3 200 kDa a 92 enzýmových domén, zatiaľ čo rekordná verzia má 140 domén.

RM

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 11/2024. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.