Čiarové kódy s cenami tovarov nedávno enormne zrýchlili nakupovanie v obchodoch. Črtajú sa však ešte pohodlnejšie možnosti. Budeme raz platiť špeciálnymi prsteňmi?
Už len staršia generácia si pamätá obdobie, keď sa museli v obchodoch manuálne nahadzovať do pokladne ceny kupovaného tovaru. V súčasnosti majú už takmer všetky obchody systém načítavania cien zakódovaných v čiarovom kóde. Je pravdepodobné, že identifikácia prostredníctvom čiarového kódu bude v budúcnosti nahradená novým druhom identifikácie na báze čipov RFID.
Skratka RFID znamená Radio Frequency Identification, teda identifikácia prostredníctvom rádiovej frekvencie. Ide o technológiu automatickej identifikácie umožňujúcu bezdrôtovo identifikovať takmer akýkoľvek objekt pomocou dát uložených do tzv. RFID čipov. Tento čip, ktorý je nositeľom informácie, môže mať podobu etikety (tzv. smart label), alebo je uložený v puzdierku rôznych tvarov, veľkostí a vyhotovení.
Druhým dôležitým prvkom systému RFID je čítačka, ktorá funguje ako akýsi most medzi čipom a riadiacim počítačom. RFID čipy používané na identifikáciu tovarov v predajniach a skladoch môžu mať miniatúrne rozmery, ale na budúce využívanie systému RFID v praktickom živote by mal byť čip uložený napríklad v nejakom vhodnom prívesku, ktorý by mal človek stále so sebou. Keby sme si ho zabudli, nemohli by sme identifikačný systém využívať. Otázkou teda je, čo máme, resp. môžeme mať vždy pri sebe.
Odpoveď znie – prsteň. So skutočne originálnym nápadom prišiel výskumný tím nemeckého Fraunhoferovho inštitútu pre zlievarenskú, kompozitovú a spracovateľskú techniku (IGCV). Tento tím vypracoval technológiu umožňujúcu uložiť RFID čip do prsteňa. Prsteň je síce trochu masívnejší ako bežný dámsky prsteň s očkom, ale najmä pre pánov predstavuje originálny doplnok. Je zhotovený 3D tlačiarňou, pričom sa vytvorí aj puzdierko, do ktorého robot vloží RFID čip a ten tlačiareň prekryje ďalšou vrstvou materiálu.
Inteligentný prsteň s RFID čipom môže v budúcnosti plniť množstvo funkcií. Okrem platenia v obchodoch môže slúžiť napríklad na otváranie zakódovaných dverí, ako zdravotný preukaz s informáciami o zdravotnom stave, platobná karta či hotelová karta na otvorenie dverí rezervovanej izby. Zatiaľ nie je známe, či sa originálny prsteň bude skutočne vyrábať a predávať.
RM