Prvá slovenská družica je na orbite

Z vesmírneho strediska Satish Dhawan Space Centre odštartovala 23. júna o 5:59 indická raketa PSLV-C38 a vyniesla do vesmíru prvú slovenskú družicu. Jej štart a oddelenie od nosiča prebehlo v poriadku.

Riadiace stredisko počas štartu rakety

Unikátny projekt – družicu skCUBE, realizuje Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity (SOSA) v spolupráci s niekoľkými slovenskými univerzitami a technologickými spoločnosťami. Jeho Cieľom je najmä popularizácia vedy a techniky a demonštrácia nových technológii vo vesmírnom sektore.

Priebeh štartu a oddelenie družice

5:59 Indická raketa odštartovala podľa plánu (https://www.youtube.com/watch?v=ushJy3q9omE)

6:02  Družica práve prekonala hranicu vesmíru, 100 kilometrov. Dá sa teda povedať, že slovenská družica začala svoju kozmickú misiu.

6:05  Po 17. minúte po štarte by sa mali začať uvoľňovať prvé cubesaty.

6:08 – Nosič naberá výšku, motory pracujú správne.

6:13 – Raketa sa dostala do výšky 512 kilometrov a už príliš nestúpa, naberá len na rýchlosti.

6:15 – Motory štvrtého stupňa sa uvoľnili, raketa dosiahla orbitu. Začína sa s oddeľovaním cubesatov.

6:21  Naša prvá slovenská družica je na orbite. 

8:30 – Máme prvý signál! Družica žije!
Dmitrij Paškov R4UAB z Moskvy zachytil signál – morseovku z našej skCUBE!! Čakáme na prvé prelety nad Slovenskom, aby sme potvrdili stav družice. Potvrdené! Prvých 19 dátových packetov zachytených pomocou našej pozemnej stanice! Družica žije, komunikuje a máme silný signál.
10:00 – Potvrdené! Prvých 19 dátových packetov zachytených pomocou našej pozemnej stanice! Družica žije, komunikuje a riadiace centrum má silný signál. Prvé informácie hovoria o tom, že sa družica úspešne stabilizovala a rotuje rýchlosťou približne 1 stupeň za sekundu.

Štart a atmosféru v riadiacom centre kozmického letu na FEI STU, pri štarte prvej slovenskej družice, on-line prenášala aj SOSA na svojom oficiálnom profile na sociálnej sieti:

https://www.facebook.com/skcube1. Na tejto stránke nájdete informácie aj o ďalšom priebehu letu prvej slovenskej družice.

Hlavné ciele projektu splnené
Súčasťou projektu je aj vedecký experiment a niekoľko medzinárodných spoluprác. “Vďaka projektu skCUBE sme získali nesmierne cenné skúsenosti a znalosti z oblasti vývoja náročných kozmických technológií, a podarilo sa nám popri tom vyvinúť niekoľko inovatívnych technológií, o ktoré je veľký záujem zo zahraničia. Príkladom toho je množstvo medzinárodných partnerstiev a spoločných projektov, ktoré sme začali práve na báze záujmu o skCUBE a jej technológie. Projekt skCUBE je pre nás teda pevným základom, na ktorom môžeme stavať ešte väčšie projekty na Slovensku a v zahraničí. Okrem toho projekt pomáha popularizovať štúdium technických smerov medzi mladými ľuďmi a aj vďaka nemu Slovensko začalo spoluprácu s Európskou vesmírnou agentúrou. Dá sa povedať, že hlavné ciele tento projekt splnil už pred samotným štartom,” povedala Dr. Michaela Musilová,

Signály z skCUBE sa teraz budú snažiť zachytiť vedci aj slovenskými anténami. Všetky dáta z družice budú verejne prístupné. Budú ich môcť využívať stredoškoláci či amatéri, spracovať ich a spraviť vlastný projekt.

VJ