Psy chápu, čo máme na mysli, keď na niečo ukážeme, napríklad na skrytú maškrtu. Nie je to však iba preto, lebo s nami žijú tak dlho, že si vytvorili asociáciu medzi rukou a pochúťkou?
Komparatívny psychológ Christoph Völter z Univerzity veterinárnej medicíny vo Viedni napodobnil test schopnosti detí čítať úmysly dospelých. Členka tímu bola zavretá v klietke s otvorom, pri ktorom držala kúsok klobásy. Keď sa pes priblížil, pochúťka jej vykĺzla z prstov a spadla späť. V druhom kroku jedlom trhla, len čo sa pes priblížil. Pri poslednom teste sa márne pokúšala pretlačiť klobásu cez zakrytý otvor.
Zdalo sa, že psy vedia, kedy sa s nimi niekto zahráva. V prvom prípade sa držali pri otvore 89 % času. Človek sa snaží, ale je nešikovný, akoby si mysleli. Keď ich výskumníčka v druhom teste provokovala, rýchlejšie sa odvracali a zostali na mieste. Keď bol otvor zablokovaný, strávili pri ňom najmenej času, presúvali sa na inú stranu klietky a hľadali lepší uhol.
Psy sú zrejme naladené na naše myšlienky. Šimpanzy síce zlyhávajú v teste ukazovania, ale v tomto experimente si počínajú podobne ako psy. Podľa Ch. Völtera je táto schopnosť pre spoločenské zvieratá užitočná, pretože potrebujú vytušiť, či sa im ich okolie chystá ublížiť alebo im chce pomôcť.
Zo stránky Science spracovala BP