Púštny raj architektov

Zdesenie, šok, veľké očakávania – tak by sa dali charakterizovať pocity verejnosti, keď Výkonný výbor FIFA rozhodol usporiadať finálový turnaj majstrovstiev sveta 2022 v Katare.

Tento mesiac žije futbalom Európa, ale na Blízkom východe sa chystajú na svetovú úroveň turnaja. Ak nebudeme brať do úvahy polemiky o spôsobe získania práv usporiadať v Katare šampionát, ako aj o vhodnom termíne, každému bola jasná jedna vec: bude dostatok peňazí. Nikto sa teda nemusí obávať nedostavaných štadiónov či problémov s dopravou. Katar je totiž vďaka rope neskutočne bohatý. Ak sa k tomu priráta miestami až detinská túžba šejkov predviesť sa pred svetom, môžeme očakávať, že v emiráte s rozlohou štvrtiny Slovenska vyrastú architektonické a technologické futbalové skvosty.

Zvládnutá horúčava

Významnú časť konceptu futbalových stánkov zverili šejkovia do rúk dizajnérskej spoločnosti Albert Speer & Partner. Tá chystá na súťaž koncept úplne nových ekologických štadiónov a dva už existujúce chce rekonštruovať a rozšíriť. Celkovo sa bude hrať na 12 štadiónoch, pričom všetky prekročia kapacitné požiadavky FIFA.otvarak

Navrhnuté štadióny priam vyrážajú dych svojimi fasádami, celkovým tvarom či zakomponovaním umeleckých prvkov a najmodernejších technológií do samotnej stavby. Keďže teploty v Katare v čase plánovaného konania majstrovstiev dosahujú bežne aj 45 °C, Katarčania už pri prezentácii svojej kandidatúry sľúbili klimatizované štadióny, tréningové plochy a fanúšikovské zóny so zabezpečenou teplotou 27° C. Na tom sa zatiaľ nič nezmenilo, hoci sa termín šampionátu presunul na november a december, keď sú tu teploty pod 30 °C. Štadióny by mali byť vybavené špeciálne vyvinutým chladiacim zariadením poháňaným solárnou energiou. Tento špecifický dizajnérsky projekt má zabezpečiť nielen pohodlie pre hráčov a fanúšikov, ale bude navyše aj ohľaduplný k životnému prostrediu. Sedadlá i ihrisko sa budú chladiť pomocou environmentálnej technológie. Solárne tepelné kolektory a fotovoltické panely využijú energiu, ktorá bude striedavo napájať chladiaci systém. Systém na riadenie režimu vzduchu zaistí na štadióne cirkuláciu vzduchu. Integrovaný systém riadenia prevádzky budovy bude na štadiónoch monitorovať stav rôznych faktorov a sedadlá i hracie plochy ochráni pred priamym slnkom.

Vznášajúci sa štadión

Lusail
Na Iconic Stadium meste Lusail sa odohrá otvárací zápas a finále.

Aj keď informácií o technických špecifikáciách budúcich štadiónov je zatiaľ minimum, jedno je isté – nové štadióny nazvané Al-Khor, Al-Wakrah a Al-Shamal sa majú postaviť z jednoducho zostaviteľných, ale aj odmontovateľných modulov. Katar ako nie typická futbalová krajina asi už dopredu myslí na čas po šampionáte…

Otvárací a finálový zápas by sa mal hrať v skvoste futbalovej architektúry. Postaviť hlavný štadión sa považuje za mimoriadnu výsadu, ktorej sa v prípade Kataru dostalo anglickému architektovi Normanovi Fosterovi a jeho partnerom. Ústredný katarský futbalový svätostánok bude stáť v meste Lusail na sever od hlavného mesta Dauha a bude mať kapacitu 86 250 divákov (Katar má 2,1 milióna obyvateľov). Celý profil stavby evokuje plachty tradičnej katarskej lode dhow a vytvára ilúziu, že sa vznáša. Už príchod na štadión bude veľkolepý – má sa klenúť na šiestich mostoch nad jazierkom, vytvoreným okolo športoviska. Zastrešený štadión má kruhový pôdorys. Strechu diskrétne podporia vyklenutím stĺpov. Otvárať sa bude jej celá stredná časť. Energiu pre štadión a okolité budovy vyrobia solárne kolektory.

Loď, mušľa, zábava…

Nový štadión Al-Shamal vyrastie na severe Kataru na okraji Arabského zálivu. Tradičné miestne rybárske loďky sa opäť stali inšpiráciou, pretože podľa nich bude mať štadión netradičný oválny tvar. Jeho kapacita je 45 120 osôb, z čoho 10 % divákov príde cez Qatar-Bahrain Friendship Bridge, čo je vlastne 40 kilometrov dlhá hrádza so sériou mostov a viaduktov.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v júnovom vydaní časopisu Quark.

Quark si môžete aj objednať tu alebo na adrese: predplatne@quark.sk

R

Foto FIFA, F&P, AECOM