Na výskume vesmíru sa podieľa množstvo krajín. Pioniermi tohto výskumu boli USA a Rusko, predtým Sovietsky zväz. K nim sa postupne pripájajú ďalšie štáty.
Svoj vlastný vesmírny program intenzívne rozvíja aj India. Národná indická komisia pre výskum vesmíru (INCOSPAR) bola založená už v roku 1962, v roku 1969 sa pretransformovala na Indian Space Research Organization (ISRO, teda na Indickú organizáciu pre výskum vesmíru). V jej laboratóriách skonštruovali aj prvú indickú družicu (Aryabhata), vynesenú do vesmíru ruským nosičom 19. apríla 1975. V roku 1980 už ISRO vypustila do vesmíru družicu RS-1 vlastnou raketou SLV-3, čím sa India stala šiestou krajinou schopnou vynášať družice na obežnú dráhu okolo Zeme.
India postupne vyvinula nosiče, ktorými do vesmíru vyniesla stovky vlastných aj cudzích družíc. Krajina vlastní celosvetovo najväčšiu flotilu družíc na diaľkový prieskum Zeme a vesmíru a prevádzkuje dva satelitné navigačné systémy (GAGAN a NAVIC). Podľa ISRO náklady na prístup do vesmíru rastú a sú obmedzujúcim faktorom jeho výskumu a využívania. Ich zníženie možno dosiahnuť využívaním viacnásobne použiteľných nosičov a pilotovaných vesmírnych lodí.
India si pre vývoj takýchto prostriedkov zvolila prístup podobný americkému programu Space Shuttle. V ňom bol raketoplán umiestnený na vrchol štartovacej rakety a po absolvovaní vesmírnej misie pristával ako bežné lietadlo. India má zatiaľ pripravenú zmenšenú verziu svojho budúceho raketoplánu, ktorá má označenie Reusable Launch Vehicle-Technology Demonstrator (RLV-TD, teda technologický demonštrátor viacnásobne použiteľného vesmírneho nosiča).
Na vývoji demonštrátora RLV-TD pracovalo približne 750 inžinierov. Zmenšenina indického raketoplánu má rozpätie krídel 3,6 m, dĺžku 6,5 m a hmotnosť 1,75 t. Má krídla tvaru delta a jeho spodná časť je pokrytá tepelne odolnými obkladačkami. Podľa ISRO bude demonštračný raketoplán v najbližších mesiacoch podrobený jednému z najdôležitejších testov – vrtuľník ho vynesie do výšky troch až piatich kilometrov, vypustí ho asi štyri kilometre pred pristávacou dráhou, na ktorú má raketoplán autonómne pristáť. Ak všetko pôjde podľa plánov, India sa po Rusku, USA a Číne stane štvrtou krajinou schopnou realizovať pilotované lety do vesmíru.
RM, foto wikipédia/Indian Space Research Organisation, GODL-India