Orloj na pražskej Staromestskej radnici vyzerá na prvý pohľad ako prekomplikované hodiny a pravdepodobne sa málokto hlbšie zamyslel, čo všetko je možné z nich vyčítať.
Pražský orloj nepochybne patrí medzi najpopulárnejšie historické pamiatky v centre Prahy. Tisíce ľudí denne sledujú odbíjanie každej celej hodiny a malú prechádzku figúrok apoštolov. Pod apoštolmi sa nachádza samotný ciferník orloja.
Odčítanie času
Orloj sa na námestí nachádza už od roku 1410. Jeho autorom je hodinár Mikuláš z Kadane (1350 – 1419), ktorý ho zostrojil v spolupráci s astronómom Janom Šindelom (1375 – 1456). Sochárska výzdoba bola doplnená až v roku 1470 a orloj bol postupom rokov vylepšovaný rôznymi hodinármi a astronómami. Počas druhej svetovej vojny bol orloj výrazne poškodený a vyžadoval si kompletnú rekonštrukciu. Práve pražský orloj je tretí najstarší najlepšie zachovaný orloj na svete a z najstarších orlojov je jediný doteraz fungujúci.
Odpoveď na základnú otázku, koľko je hodín, ukazuje zlatá ručička na ciferníku s rímskymi číslicami. Je to doslova zlatý model ruky s troma vystretými prstami. Tá zároveň ukazuje staročeský čas na najväčšom čiernom ciferníku s arabskými číslicami. Staročeský čas sa počíta od momentu, keď vychádza Slnko. Deň je rozdelený na 24 hodín a končí sa západom Slnka. Samotné ciferníky sa počas roka pomaly otáčajú. To znamená, že na orloji je možné každý deň odčítať, o koľkej zapadá Slnko. Je to na mieste, kde sa číslo 24 z čierneho ciferníka aktuálne stretáva s rímskym číslom modrého ciferníka.
Astronomická časť
Orloj ukazuje na zlatom modeli Slnka aj to, či je práve deň alebo noc. Keď je v modrej časti, je deň, keď je v červenej, je východ alebo západ Slnka, a keď je v čiernej časti, je noc.
Praha sa nachádza na severnej pologuli a tak má v zime výrazne dlhšie noci ako v lete. Tomu je prispôsobený aj model Slnka na orloji. Počas roka sa pohybuje hore a dole po tyči, na ktorej je upevnený. Zároveň Slnko zasahuje do tretieho ciferníka, na ktorom sa nachádzajú symboly zverokruhu. Podľa neho je ľahké určiť, aké je aktuálne znamenie zverokruhu.
Malý model Mesiaca zobrazuje jeho aktuálnu fázu a obieha okolo ciferníka raz za 27 dní, 7 hodín, 43 minút a 5 sekúnd, rovnako ako skutočný Mesiac okolo Zeme.
Zlatá hviezda upevnená na ciferníku zverokruhu ukazuje hviezdny čas. Ten je meraný na základe vzdialených stálych hviezd na oblohe a hviezdny deň je asi o štyri minúty kratší ako slnečný deň, čo je spôsobené denným posunom Zeme po dráhe okolo Slnka vzhľadom na vzdialenú hviezdnu oblohu.
Dvanásť zakrivených zlatých čiar s čiernymi arabskými číslicami v modrej časti ciferníka ukazuje babylonský čas, ktorý sa tiež mení v priebehu roka na základe dĺžky dňa. V minulosti mnohé národy počítali hodiny dňa iba od východu Slnka po jeho západ.
Pod hlavným ciferníkom sa nachádza veľká kalendárna tabuľa, ktorá sa tiež otáča. Má na sebe 12 znamení zverokruhu a 12 výjavov zo života na českej dedine. Každý obraz predstavuje jeden kalendárny mesiac. Malá zlatá ručička na vrchu ukazuje aj presný deň na modrom ciferníku, kde je zároveň napísané, kto má vdaný deň meniny v českom kalendári. Dookola modrého ciferníka je navyše umiestnený tzv. cizioján, čo je mnemotechnická pomôcka v podobe riekanky, ktorá pomáha zapamätať si, ktoré meno má kedy svoj sviatok. Táto kalendárna tabuľa je však iba hodnoverná kópia. Originál je umiestnený v neďalekom múzeu.
A koho viac zaujímajú malé figúrky apoštolov, nemusí iba čakať na odbitie celej hodiny. Je možné pozrieť si ich zblízka v rámci prehliadky múzea Staromestskej radnice.
Text a foto Stanislav Griguš
Fakulta matematiky, fyziky a informatiky
Univerzita Komenského v Bratislave
Videá autora nájdete na YouTube kanáli bit.ly/ToAkoPreco.