Titul najvýkonnejšej veternej turbíny na svete patrí čínskemu gigantovi vyššiemu ako Eiffelova veža či newyorský Chrysler Building s maximálnym výkonom až 26 MW.
V najbližších piatich rokoch by energia vetra mala dosiahnuť 20 % globálnej výroby elektrickej energie. Čína je vo výstavbe veterných elektrární takmer nedostihnuteľným lídrom. Celkový výkon jej elektrární je asi 470 GW, čo je viac než trojnásobok výkonu amerických veterných parkov (148 GW). Terajší celkový výkon čínskych veterných elektrární by teoreticky pokryl spotrebu okolo 383 miliónov amerických domácností. Nemecko s celkovým výkonom 69 GW je tretí najväčší výrobca tejto čistej elektrickej energie.
Čínska firma Dongfang uviedla pred časom do činnosti najvýkonnejšiu veternú turbínu na svete, ktorej výška je 280 metrov a výkon v bežnej prevádzke môže dosiahnuť až 18 MW. Titul najvýkonnejšej veternej turbíny na svete však nedávno prevzala turbína s maximálnym výkonom 26 MW. Nová turbína je skutočne gigantickým dielom. Náboj turbíny (jeho os) je vo výške 185 metrov. Priemer vrtuľových listov je 310 metrov, celková plocha opísaná listami je 75 477 štvorcových metrov. Na vizuálne porovnanie možno uviesť, že priemer listov je približne taký, aké je celkové rozpätie 12 vedľa stojacich štvormotorových lietadiel Boeing 747 (známych pod prezývkou jumbo). Plocha opisovaná listami je asi taká, aká je celková plocha 14 ihrísk amerického futbalu. Celková výška turbíny po špičku listu v hornej polohe je rekordných 340 metrov, čo je viac než výška Eiffelovej veže alebo newyorského mrakodrapu Chrysler Building, či najdlhšej americkej lietadlovej lode.
Novú rekordnú veternú turbínu vyrába firma Dongfang Electric Corporation (DEC) vo svojom závode vo Fuzhou v provincii Fujian. Veterné turbíny sa najčastejšie stavajú v pobrežných vodách (off shore), kde vanú silné vetry. Musia odolávať aj tajfúnom, počas ktorých sú však vypnuté. Firma DEC tvrdí, že jej turbíny odolajú aj extrémnym tajfúnom kategórie 17, pri ktorej môže vietor dosahovať rýchlosť až 220 km/h, čo je rýchlosť, ktorú môže mať aj hurikán kategórie 4. Takéto supertajfúny majú obrovskú deštrukčnú silu, môžu potápať aj veľké lode, ničiť domy a spôsobiť záplavy.
RM