Vedci vyvinuli typ robota, ktorý by jedného dňa mohol zbierať mikroplasty z povrchu oceánov, morí a jazier. Jeho konštrukcia vychádza z vodného slimáka Pomacea canaliculata, ktorý využíva vlnivý pohyb svojej nohy na riadenie prúdenia vody na hladine a nasávanie plávajúcich čiastočiek potravy.
V súčasnosti sa zber plastov z vody väčšinou spolieha na vlečné siete alebo dopravné pásy. Odstraňujú väčšie plastové úlomky, ale chýba im jemnosť na získavanie mikroplastov. Tieto drobné čiastočky môžu končiť v tkanivách morských živočíchov, dostať sa do potravového reťazca a byť zdravotným problémom pre ľudí.
Inšpirovali sme sa tým, ako slimák zbiera potravu na rozhraní vody a vzduchu, aby sme skonštruovali zariadenie, ktoré by mohlo zbierať mikroplasty v oceáne alebo na hladine vodnej nádrže, povedal Sunghwan Jung z Katedry biologického a environmentálneho inžinierstva na Cornellovej univerzite. Výskumníci použili 3D tlačiareň na výrobu pružného koberca, ktorý sa dokáže vlniť. Špirálovitá štruktúra na spodnej strane sa otáča ako vývrtka, aby sa koberec zvlnil a vytvoril na vode putujúcu vlnu.
Systém s uzavretým čerpadlom, ktorý by na nasávanie využíval trubicu, by podľa vedcov potreboval množstvo energie. Otvorený systém podobný slimákovi je oveľa účinnejší. Napríklad malý prototyp funguje len na päť voltov elektrickej energie, pričom neustále účinne nasáva vodu.
Zo stránky EurekAlert! spracovala BP