Vedci prehodnocujú predstavu, že iba samičky komárov bodajú, pijú krv a šíria choroby, zatiaľ čo samčeky popíjajú nektár. Zistili, že aj samčeky komárov Culex tarsalis a Aedes aegypti prijímajú krv, keď je nízka vlhkosť a nemôžu získať cukor.
Výskumníci v laboratóriu Pennsylvánskej štátnej univerzity si všimli, že samčeky komárov sa niekedy živia krvou, keď im odobrali bežnú nektárovú potravu. Entomológ Jason Rasgon vložil ruku do klietok so samčekmi komárov. Hydratované samce ho ignorovali, ale tie dehydrované pristávali a skúmali jeho kožu. Jeden ho dokonca bodol. Sotva sa dostal do prvej vrstvy kože, ale bol som šokovaný, prezradil J. Rasgon. Dlhé rúrkovité časti úst samcov nie sú schopné preniknúť dostatočne hlboko. Z otvorenej rany by sa však mohli napiť.
Vedci sa domnievali, že krv je pre samčeky komárov toxická, pretože nemajú schopnosť tráviť ju. V Rasgonovom experimente však samčeky C. tarsalis kŕmené krvou žili dokonca o niečo dlhšie ako tie, ktoré krv nedostávali. V prírode je A. aegypti hlavným prenášačom žltej zimnice, ale môže šíriť aj vírusy zika a dengue, kým samičky C. tarsalis šíria západonílsky vírus a príbuzné ochorenia. Vedci zistili, že samčeky C. tarsalis môžu byť tiež infikované západonílskym vírusom a v zriedkavých prípadoch ho môžu šíriť.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP