Nelegálne zásahy do krajiny sú čoraz väčším problémom – od devastácie chránených trávnych porastov, výrubu nelesnej drevinovej vegetácie až po nelegálne rozširovanie skládok. Tieto aktivity menia tvár krajiny, ohrozujú biodiverzitu a narúšajú ekologickú rovnováhu. Ako sa však dajú efektívne odhaliť a monitorovať? Odpoveďou môžu byť satelity a moderné metódy diaľkového prieskumu Zeme.

V súčasnosti neexistuje na európskej ani na národnej úrovni jednotný postup využívajúci satelitné údaje s cieľom zabezpečiť kontrolu nelegálnych aktivít v krajine. Je predpoklad, že pokusy na experimentálnej úrovni už v jednotlivých krajinách prebiehajú, ich reálne výstupy však nateraz nie sú známe.
Projekt LAPIA: Inovácie zo Slovenska
Kolektív riešiteľov z Geografického ústavu SAV, v. v. i., spolu s Katedrou globálnej geodézie a geoinformatiky Stavebnej fakulty STU a Výskumným ústavom pôdoznalectva a ochrany pôdy NPPC sa preto rozhodli pripraviť v kontexte výzvy Európskej vesmírnej agentúry (ESA) projekt, ktorého súčasťou bolo vytvorenie metodického nástroja prispievajúceho k odhaľovaniu ilegálnych aktivít v krajine. V rámci výzvy ESA TOP-DOWN EXPRO+ predložili projekt s názvom Monitorovanie zmien krajinnej pokrývky na identifikáciu potenciálne ilegálnych aktivít na Slovensku (LAnd cover change monitoring for identification of Potential Illegal Activities in Slovakia – LAPIA). Záujem o odber výsledkov získaných riešením tohto projektu prejavila Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP). Bola to nielen dôležitá súčasť zadania projektu zo strany ESA, ale zároveň aj potvrdenie, že o výsledky projektu má záujem aj prax.
Pátranie po nelegálnych zmenách
Vplyv človeka na krajinu často spôsobuje kategorické zmeny označované ako zmeny využívania krajiny a krajinnej pokrývky. Keďže takéto zmeny môžu ovplyvniť stav krajiny, je dôležité určiť, kde a v akom rozsahu k nim dochádza. Legálne zmeny v krajine zahŕňajú plánovanie a zápis do katastra nehnuteľností a iných dokumentov. Krajinu však čoraz častejšie atakujú nelegálne ľudské zásahy a ich sledovanie môže byť zložité pre odľahlosť, sťažený prístup, výraznú dynamiku a pod.
Na ich odhaľovanie s akceptovaním uvedených špecifík sú najvhodnejšie metódy diaľkového prieskumu Zeme (DPZ). Tie poskytujú z lietadlových a satelitných nosičov (aj z dronov) obrazové záznamy operatívne zachytávajúce všetky zmeny využívania krajiny a krajinnej pokrývky. Práve z týchto zaznamenaných zmien sa dajú odlíšiť tie, ktoré boli spôsobené ilegálnou činnosťou.
Geografický ústav SAV, v. v. i., v Bratislave
Odkaz na článok publikovaný v Journal of Maps: www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/17445647.2025.2464054?src=exp-la