Satirická cena

Aj v nevľúdnom jesennom počasí sa môže udiať niečo, čo pohladí dušu – veď koho by nepotešilo, keby mu oznámili, že dostal Nobelovu cenu. Je však otázne, či sa získanie Ig Nobelovej ceny dá považovať za pohladenie duše.

Ig Nobelova cena je venovaná fiktívnemu bratovi slávneho Alfreda Nobela – Ignácovi. Táto cena sa zvykne nazývať nepravá či satirická cena a udeľuje ju americký vedecko-humoristický časopis Annals of Improbable Research (Kronika podivného výskumu) za neobvyklé alebo triviálne výsledky vedeckého výskumu, ktoré ľudí najprv rozosmejú a potom ich donútia zamyslieť sa. Komisiu, ktorá ceny udeľuje, tvoria nositelia skutočných Nobelových cien.

Nemenný scenár

S myšlienkou udeľovania Ig Nobelových cien prišiel v roku 1991 Američan Marc Abrahams, ktorý je spoluzakladateľ a redaktor Annals of Improbable Research. Prvé roky sa udeľovala za práce, ktoré sa nedajú alebo by nemali byť opakované. Neskôr sa začali oceňovať práce, ktoré by nás mali síce najprv rozosmiať, ale potom by sme mali o nich popremýšľať. Ceny sa udeľujú v desiatich disciplínach, pričom päť disciplín sa vyberie podľa charakteru prác, zvyšných päť je totožných s kategóriami prestížnych Nobelových cien. Ceremoniál udeľovania Ig Nobelových cien má už roky v podstate nemenný scenár a doteraz sa vždy konal v aule slávnej Harvardovej univerzity. Pandémia COVID-19 však spôsobila, že organizátori tohtoročného už 30. ročníka udeľovania cien museli upustiť od živého odovzdávania za prítomnosti stoviek divákov (za pomerne vysoké vstupné). Celý ceremoniál sa uskutočnil len online a vysielal sa cez internet 17. septembra. Dodržal sa však – okrem výnimiek – scenár, ktorý sa roky opakuje.

Sen švába

Hlavný organizátor Marc Abrahams pri udeľovaní cien online

Dávkou originálneho humoru je poznačený aj oficiálny názov ceremoniálu odovzdávania cien, ktorý tohto roku znel The 30th First Annual Ig Nobel Prize Ceremony, čiže 30. prvý výročný ceremoniál Ig Nobelovej ceny. Ocenenia novým laureátom Ig Nobelovej ceny odovzdávali nositelia ozajstných Nobelových cien. Nasledovala premiéra novej miniopery Snívaj, malý šváb. Je o mužovi, ktorý sníva, že aj keď bol vždy švábom, premenil sa na človeka. Ľudia sa hádajú, ako na to majú zareagovať a nakoniec sa rozhodnú, že z neho urobia svojho lídra. Nasledovali prednášky 24/7, v ktorých poprední vedci za 24 sekúnd povedali, o čom premýšľajú a potom to siedmimi slovami zhrnuli. (Mimochodom, medzi nimi bola aj Elena Bodnarová, ocenená vlani Ig Nobelovou cenou za vynález podprsenky, ktorú možno rýchlo premeniť na dve ochranné masky na tvár – skutočne predvídavý vynález!) Nechýbali ani papierové lietadielka, ktoré obvykle hádžu účastníci živého odovzdávania cien. Dva dni po odovzdávaní cien sa zvyknú na MIT konať prednášky nových laureátov pre verejnosť – tohto roku však prednášky odpadli a niekedy v budúcnosti sa budú konať tiež iba online.

Cena za akustiku: aké zvuky vydáva aligátor, keď vdychuje zmes kyslíka a hélia?

Odhalení narcisti

Stručne spomeňme, v akých desiatich kategóriách a za aké objavy, diela či činnosti boli udelené tohtoročné Ig Nobelove ceny. Cenu za akustiku dostal medzinárodný tím vedcov za zistenie, ako sa mení hlas aligátora čínskeho (Alligator sinensis) vloženého do komory, v ktorej je zmes kyslíka a hélia. Keď aligátorom vedci púšťali zvuky vydávané ich príbuznými, aligátory v komore začali revať a ich hlas pripomínal škrekot. Porovnávanie zmien hlasu pri dýchaní bežného vzduchu a spomenutej zmesi viedlo k záveru, že zvieratá svojím hlasom naznačujú príbuzným zvieratám svoju veľkosť. Praktický význam pre vzťahy a komunikáciu medzi ľuďmi môže mať zistenie dvoch kanadských vedcov ocenených cenou za psychológiu. Tí sa usilovali zistiť, či existujú také rysy tváre, na základe ktorých by sme mohli identifikovať osoby so sklonom k narcizmu. Pred narcistami sa totiž treba mať na pozore, pretože sú to priveľmi egoistickí ľudia. Takéto rysy sa skutočne našli – ocenení vedci zistili, že narcisti majú tmavšie, výraznejšie a z tváre väčšmi vystupujúce obočie než osoby bez sklonov k narcistickým manierom.

Pokračovanie článku si môžete prečítať v časopise Quark 11/2020. Ak chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov, prihláste sa. Ak ešte nie ste naším predplatiteľom, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.

Rado Mlýnek
Foto youtube.com/Improbable Research