Cieľom slávneho marshmallow testu, nazvaného podľa sladkých penových cukroviniek, bolo zistiť schopnosť tzv. odloženého uspokojenia u detí, teda silu odhodlania vzdať sa momentálneho zisku v prospech väčšej odmeny v budúcnosti. Sebakontrola sa považuje za základný kameň inteligencie, pretože je dôležitým predpokladom komplexného rozhodovania a plánovania do budúcnosti, hovorí Alexandra Schnellová z katedry psychológie prestížnej Cambridgeskej univerzity.
Keďže nie všetky zvieratá majú schopnosť sebakontroly, britská vedkyňa sa rozhodla zistiť, ako sú na tom v tomto smere sépie. Sépie sú výborní lovci so schopnosťou rýchleho zmiznutia v akomkoľvek pre ne prirodzenom prostredí. Štúdie preukázali, že sú inteligentné, majú dobrú pamäť, dokážu spoznať hodnotu rôznych druhov koristi a vďaka empirickým skúsenostiam tušia, kde nájdu jedlo. Nebolo však jasné, či aj tieto stvorenia vedia oddialiť uspokojenie.
Schnellovej vedecký tím upravil marshmallow test – zistil, čo šesť samostatných 9-mesačných (ešte nie úplne dospelých) sépií najradšej konzumuje a cukríky vymenil za morské plody. Vedci pripravili nádrž, ktorá bola priehľadnou stenou rozdelená na dve časti, každá s posuvnými príklopmi. Za jednu zásuvku umiestnili uprednostňované jedlo, za druhú menej vyhľadávané jedlo. Príklopy mali na sebe symboly, ktoré naznačovali, či sa otvoria s oneskorením (trojuholník) alebo okamžite (kruh), čo sa sépie naučili rozpoznávať. Sépie dokázali počkať na lepšiu odmenu 50 až 130 sekúnd, čo je porovnateľné so stavovcami s veľkým mozgom, ako sú šimpanzy, vrany a papagáje, uviedla A. Schnellová.
Naďalej však zostáva záhadou, prečo sa sépiám táto schopnosť sebakontroly a odkladania uspokojenia vyvinula.
Zo stránky Live Science spracovala BP