Zážitkové centrum vedy Aurelium v Bratislave bolo v apríli dejiskom súťaže áut na vodíkový pohon Hydrogen Horizon Automotive Challenge, určenej pre stredné odborné školy. Dva víťazné tímy postúpili do medzinárodného finále v Chemnitzi, kde tím Ostrov zo Strednej odbornej školy v Košiciach zvíťazil v 24-hodinových pretekoch.
Súťaže v bratislavskom Aureliu sa zúčastnilo spolu 21 súťažných tímov z 21 stredných odborných škôl. Oproti predchádzajúcemu ročníku vzrástol počet súťažiacich aj kvalita pretekajúcich áut. Z kapacitných dôvodov museli organizátori súťaž rozdeliť do dvoch dní. Tímy mohli využiť svoje vlastné karosérie a podvozky a obmedzili sme aj kapacitu batérií tak, aby študenti čo najdômyselnejšie využili alternatívny vodíkový pohon auta. Cieľom týchto zmien bol väčší vklad a dôraz na využitie schopností študentov, vysvetľuje organizátor súťaže Branislav Hlinka.
Výkon, taktika a spolupráca
Študenti museli premýšľať, ako predĺžiť výkonnosť svojho auta, taktizovať a hlavne spolupracovať. Museli využiť alternatívny vodíkový pohon auta, aby vydržalo jazdiť čo najdlhšie. Nevyhral teda najrýchlejší tím, ale ten, ktorý so svojím autom odjazdil najviac kôl. Preteky trvali šesť hodín. Víťazom prvého súťažného dňa, počas ktorého súťažilo 10 tímov, sa stali študenti SPŠ elektrotechnickej v Bratislave s celkovým počtom 912 najazdených kôl a priemerným časom 23,8 sekundy na kolo. Na druhý deň súťažilo 11 tímov a víťazstvo patrilo tímu Strednej odbornej školy v Košiciach s celkovým počtom 1 136 najazdených kôl, pričom jedno kolo prešli priemerne za 19,3 sekundy. Víťazi oboch súťažných dní postupovali priamo do medzinárodného finále v Chemnitzi. Súťaž zorganizovala Agentúra pre vzdelanie a vedu SEA v spolupráci s Horizon Educational. Do ďalšieho ročníka súťaže bude možné sa prihlásiť už v lete 2018.
Podpora obnoviteľných zdrojov
Vybrané školy vďaka grantovému programu Stredné školy a technika finančne podporila aj Nadácia Volkswagen Slovakia. Prostredníctvom tohto grantového programu podporujeme inovatívne projekty zamerané na konkrétne riešenie problémov a snažíme sa o aktívne zapájanie žiakov do vzdelávacieho procesu, vysvetľuje Alexandra Pappová, projektová manažérka Nadácie VW SK. Školy zapojené do grantového programu získali komplexný učebný a zážitkový materiál – edukačný Energy box, v rámci ktorého dostali diaľkovo ovládaný model auta a vodíkové palivové články. S ich pomocou sa mohli žiaci oboznámiť s obnoviteľnými zdrojmi energie a teoretické znalosti potom zužitkovali pri zostavovaní pretekárskeho auta na vodíkový pohon.
Víťazstvo v 24-hodinovej súťaži
Víťazné tímy reprezentovali Slovensko na medzinárodnom finále 24-hodinových pretekov na Technickej univerzite v nemeckom Chemnitzi, ktoré sa konalo 3. mája. V konkurencii študentských tímov z USA, Nemecka, Holandska, Poľska, Rumunska či Česka nás reprezentovali viac ako úspešne. Tím ostrov zo Strednej odbornej školy v Košiciach sa stal celkovým víťazom medzinárodného finále 24-hodinových pretekov Hydrogen Horizon Automotive Challenge s celkovým počtom 1 794 kôl a priemerným časom 12,04 sekundy na jedno kolo. Študenti SPŠ elektrotechnickej v Bratislave vystupujúci pod názvom Adler Team obsadili pekné piate miesto s celkovým počtom 1 309 odjazdených kôl.
Jakub Šuták
foto Katarína Minichová
Ak chcete mať prístup aj k exkluzívnemu obsahu pre predplatiteľov alebo si objednať tlačenú verziu časopisu Quark, prihláste sa alebo zaregistrujte.