Silnejšia umelá sklovina

Ilustračné foto Unsplash/Kev Bation

Zubná sklovina je najtvrdším tkanivom v ľudskom tele. Je dostatočne tvrdá, aby odolala preliačinám, a zároveň dostatočne pružná, aby nepraskla počas desaťročí používania. Problém je, že naše telo nedokáže sklovinu regenerovať. Vedci z Michiganskej univerzity tvrdia, že navrhli umelú sklovinu, ktorá je ešte pevnejšia a odolnejšia ako skutočná.
Štruktúra skloviny má mnoho vnorených spôsobov organizácie, podobne ako vlnené vlákna spriadané do priadze a potom pletené do svetra. Atómy vápnika, fosforu a kyslíka sa musia spojiť do zložitého vzoru a vytvoriť kryštalické drôty. Bunky produkujúce sklovinu zostavujú okolo nich povlak bohatý na horčík, ktorý sa prepletá a vytvára pevný materiál usporiadaný do štruktúr pripomínajúcich zväzky a zákruty. Výskumníkom sa dosiaľ nedarilo tieto drôty do podobných zložitých štruktúr usporiadať.
V novej štúdii vedci použili extrémne teploty na to, aby drôty prinútili k usporiadanej formácii. Vytvorili nový materiál z drôtov hydroxyapatitu – rovnakého minerálu, z ktorého sa skladá skutočná sklovina. Na rozdiel od väčšiny iných syntetických sklovín však zaliali drôty do kujného povlaku na báze kovu. Takýto povlak je tou tajnou prísadou, vďaka ktorej je táto umelá sklovina taká odolná, hovorí spoluautor štúdie, chemický inžinier Nicholas Kotov.

Zo stránky Science spracovala BP

Tento článok si môžete prečítať v časopise Quark 3/2022. Ak ešte nie ste našou predplatiteľkou/naším predplatiteľom a chcete mať prístup k exkluzívnemu obsahu, objednajte si predplatné podľa vášho výberu tu.