Na ničenie baktérií odolných proti liekom používajú antibiotiká poslednej záchrany taktiku mýtickej Medúzy: skamenenie. Vedci z Bazilejskej univerzity vo Švajčiarsku zistili, že trieda antibiotík nazývaných polymyxíny kryštalizuje bunkové membrány baktérií. Kryštály v tvare medových plástov menia zvyčajne pružnú kožu mikróbov z tukových molekúl na tenké krehké pláty. Keď skamenené membrány prasknú, baktérie zahynú.
Biológ Sebastian Hiller a jeho kolegovia pôvodne používali antibiotiká ako kontrolu pre iný experiment. Pod mikroskopmi však zistili, že polymyxíny dokážu usporiadať bunkovú membránu do kryštalickej štruktúry, ktorá ju robí krehkou a zraniteľnou. Výskumníci potom vystavili kúsky bunkovej membrány z baktérie Escherichia coli rôznym koncentráciám antibiotika kolistín. Kryštály sa vytvorili už pri minimálnych koncentráciách, kmene odolné proti kolistínu však kryštály nevytvárali.
Polymyxínové antibiotiká boli objavené v 40. rokoch 20. storočia a používajú sa ako posledná obrana proti baktériám, ktoré si vyvinuli odolnosť proti väčšine ostatných liekov. Vedci už vedeli, že polymyxíny zasahujú do membrán bakteriálnych buniek, súčasný objav bol však prekvapením. Ako presne tieto látky kryštalizujú bunkové membrány, zostáva nejasné. Je to problém, pretože niektoré baktérie si vyvinuli rezistenciu aj proti polymyxínom a vedci bez poznania podrobností nemôžu zatiaľ modifikovať antibiotiká, aby boli účinnejšie.
Zo stránky ScienceNews spracovala BP