Lyžovanie nevzniklo ako kratochvíľa. Pravekým lovcom nešlo o využitie voľného času, ale o holé prežitie. K nám sa táto zimná aktivita dostala až relatívne nedávno, a to skôr vo svojej rekreačnej podobe. O to obľúbenejšou sa však stala.
Lyžovanie sa objavilo pred 6 000 rokmi v Strednej Ázii. Spočiatku sa lovci v snehu presúvali za zverou na neopracovaných kusoch dreva. Neskôr sa objavili prvé snežnice, od ktorých už nebolo ďaleko k lyžiam, na ktorých sa dalo po zasneženom povrchu šmýkať. Prvé lyže v Európe sa objavili v Škandinávii (slovo ski je odtiaľ a znamená drevo), stade sa rozšírili do celého kontinentu. U nás sa ujali natoľko, že lyžovanie je naším najrozšírenejším zimným športom. Nečudo, že sa jeho histórii venuje hneď niekoľko muzeálnych expozícií.
Suvenír, terapia, zábava
Rôzne zdroje sa rozchádzajú v tom, kto presne na Slovensko priniesol prvé lyže. Väčšina sa však zhoduje, že medzi prvými bol známy doktor Mikuláš Sontág, ktorý si zo Švajčiarska do Starého Smokovca, kde pôsobil, priniesol v roku 1863 pár drevených lyží. Údajne však najprv ani on, ani jeho kolegovia netušili, čo si s týmto suvenírom vlastne počať, a tak sa lyže ocitli vystavené v miestnej lekárni ako kuriozita. Možno i preto sa pri výklade histórie lyžovania jedným dychom s menom Sontága spomína aj meno lekárnika Karola Cordidesza, ktorému spomínaná lekáreň patrila. Tak či onak, bol to práve priekopník liečby tuberkulózy vo vysokohorskom prostredí Sontág, kto sa neskôr naučil lyže nielen používať, ale začal ich svojím pacientom predpisovať ako jednu z terapeutických pomôcok spolu s turistikou, korčuľovaním a sánkovaním. O desaťročie neskôr, v 70. rokoch 19. storočia bol v Kežmarku založený Uhorský karpatský spolok, ktorý významne prispel k popularizácii lyžovania u nás. Prvé lyžiarske preteky na Štrbskom plese zorganizovali účastníci vojenského kurzu cisársko-kráľovského pluku v roku 1899 a v roku 1911 sa v Tatranskej Polianke konali prvé medzinárodné preteky.
Všetky naše hory
V súčasnosti sú pamätihodné lyže doktora Sontága vystavené v Slovenskom lyžiarskom múzeu v Podkoniciach neďaleko Banskej Bystrice. Toto múzeum, ktoré pôvodne vzniklo zo súkromnej zbierky miestneho občana, v súčasnosti sústreďuje stovky exponátov lyží, lyžiarskych palíc a topánok spolu s fotogalériou a dokumentáciou z histórie slovenského lyžovania. Prezrieť si v ňom možno napríklad krňačky, ktoré sa pred storočím u nás používali pri preprave dreva z lesa, rôzne druhy snežníc, ale aj detské sánky. Návštevníci môžu vidieť sto- i viacročné drevené lyže spolu s informáciami o začiatkoch lyžovania u nás a v Európe. Bližšiu minulosť pripomína expozícia venovaná úspechom slovenských športových lyžiarov. Sú tu napríklad lyže, na ktorých reprezentovala Československo na olympiáde v Sarajeve Jana Gantnerová-Šoltýsová, alebo lyže bratov Bírešovcov – reprezentantov Československa na olympiáde v Calgary. V exteriéri múzea vyrastá skanzen lanoviek a vlekov. Vzhľadom na hornatosť Slovenska je pochopiteľná nielen obľúbenosť lyžovania, ale azda aj to, že muzeálne zbierky týkajúce sa tohto populárneho športu nájdeme na viacerých miestach vo viacerých pohoriach u nás. Expozícia Ski Museum v Tatranskej Lomnici sa zameriava na históriu a vývoj zimných športov vo Vysokých Tatrách. Okrem samotného lyžovania sa návštevníci dozvedia o histórii korčuľovania, curlingu, sánkovania a bobovania či horolezectva v našich veľhorách. Medzi najväčšie atrakcie patria 3,07 m dlhé lyže z roku 1885 a expozícia starých bobov. Ďalším múzeom je Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku v Kremnici. Zbierka, ktorá pôvodne patrila ku kremnickému Múzeu mincí a medailí, patrí v súčasnosti pod Slovenské olympijské a športové múzeum. Venuje sa všeobecným dejinám lyžiarstva, ale aj dejinám lyžovania v Kremnici (táto časť výstavy má názov Kremnica – slovenský Semmering). Ani tu nechýbajú ukážky historického a súčasného lyžiarskeho výstroja.
Vstup do Ski Museum v Tatranskej Lomnici je denne od 9:00 do 18:00 h. Múzeum je prístupné aj pre telesne znevýhodnených návštevníkov. Stála expozícia dejín lyžovania na Slovensku v Kremnici je otvorená každý pondelok a piatok od 11:00 do 15:00 h. Návštevy od utorka do štvrtka je potrebné hlásiť vopred. Slovenské lyžiarske múzeum v Podkoniciach je od decembra do marca otvorené denne po 16:00 h, v letnej sezóne denne od 9:00 do 18:00 h. Záujem o návštevu múzea je potrebné oznámiť vopred telefonicky. R