V polovici júna sprístupnili nad gruzínskym kaňonom Dašbaši originálnu lávku pre peších, ktorej súčasťou je nezvyčajná sklená stavba slúžiaca ako bar.
Zatiaľ čo mostíky – zväčša drevené – cez korytá potokov a menšie prielomy sa stavali oddávna, dlhé visuté lávky prekonávajúce hlboké rokliny sa začali stavať len pred niekoľkými desaťročiami. Podobne ako v mnohých iných oblastiach ľudskej činnosti sa čoskoro aj vo výstavbe lávok nad údoliami začala prejavovať súťaživosť. Porovnáva sa dĺžka lávky či najväčšia hĺbka pod ňou. Po začatí výstavby lávok so sklenou podlahou sa stavitelia predbiehajú aj v parametroch, ktoré sú občas len pre silné nátury: dívať sa nadol cez sklo, na ktorom stojíte, do hĺbky aj niekoľko sto metrov, nie je pre každého príjemný pocit.
S nápadom, ako lávku pre peších ozvláštniť, prišlo nedávno Gruzínsko. V polovici júna tam sprístupnili originálnu lávku skrášlenú sklenou stavbou. O tom, aký význam Gruzínsko tejto stavbe prikladá, svedčí aj to, že na jej sprístupnení sa zúčastnil gruzínsky predseda vlády Irakli Garibašvili. Lávka sa klenie nad kaňonom Dašbaši, ktorý je zapísaný v zozname prírodných pozoruhodností Gruzínska. Je z nej dobre vidieť kaskádové vodopády a vstupy do jaskýň v kaňone. Unikátne je to, že v polovici lávky je umiestnená sklená stavba tvaru vybrúseného diamantu. V tejto zo všetkých strán presklenej stavbe je umiestnený bar. Celková dĺžka lávky je 240 metrov, čo je menej ako maximálna hĺbka pod ňou (280 metrov). Náklady na realizovanie projektu sa odhadujú na 40 miliónov dolárov.
Mimochodom, od polovice mája sa titulom najdlhšia visutá pešia lávka na svete pýši lávka v areáli Dolní Morava v Česku. Má názov Sky Bridge 721, teda Nebeský most 721 – číslo prezrádza, že lávka, ktorá však nemá sklenú podlahu, je dlhá 721 metrov. Má šírku 1,2 m, naraz na nej môže byť až 500 návštevníkov a jej výstavba stála približne štyri milióny eur.
RM